Definicja hasła: batalion, bojownik
- batalion, bojownik, batalion, bojownik (Philoma- chus pugnax L.)
ptak łowny z rodziny brodźców, rzędu siewkowatych. Długość samca 30-33 cm, samicy 24- 27 cm, rozpiętość skrzydeł odpowiednio 57-60 cm oraz 45-50 cm. Ma dość wysokie nogi, prosty dziób, ogon i kuper po bokach białe, na skrzydłach białą pręgę, dobrze widoczną podczas lotu. Samiec w szacie godowej ma wokół głowy barwną kryzę, a po bokach potylicy wydłużone pióra tworzące tzw. uszy. Charakterystyczną cechą b. jest zmienność i niepowtarzalność ubarwienia kryzy. W Polsce batalion występuje najliczniej w dolinie Biebrzy, na podmokłych łąkach i błotach. Pożywieniem b. są drobne kręgowce i ziarno. Okres gniazdowania od maja do czerwca; jaja: 4 w kształcie stożka, zmienne w barwie, na szarym, żółtawym, zielonkawym lub brązowym tle z szarymi i ciemnobrązowymi plamkami. Wysiadywanie trwa 21 dni. W maju samce odbywają wspólne toki. Staczają wtedy niegroźne walki, nie wydając żadnego głosu. B. przylatują w kwietniu, a odlatują w okresie lipiec - wrzesień. Na bataliony poluje się na tokach, strzelając tylko koguty.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj batalion, bojownik w wyszukiwarce Google
Komentarze użytkowników
Podziel się informacjami z innymi użytkownikami strony.
Jeśli znasz lepszą definicję lub ciekawostki dotyczące hasła batalion, bojownik, napisz tutaj:
Inne hasła na literę B
- Białowieska Puszcza
największy i najbardziej naturalny obszar leśny na Niżu Środkowoeuropejskim zajmujący około 1250 km2, w tym 51 km2 to Białowieski Park Narodowy z rezerwatem o charakterze puszczy pierwotnej, (...)
- biała stopa
teren pokryty śniegiem; polowanie na białą stopę, to polowanie na śniegu.
- buchtowanie
rycie gleby przez dziki w poszukiwaniu pożywienia.
- bałwanica
żerdka, na której umieszcza się bałwana.
- bulgot
jeden z charakterystycznych głosów wydawanych podczas toków przez koguty cietrzewia.
- barwa
dawna nazwa farby zwierciny.
- budka
1) zasłona z gałęzi stosowana przy polowaniach na cietrzewie i bataliony;
2) paśnik dla kuropatw ustawiany w polu.
- Brenneke, Brenneke, gwarowe breneka
ołowiany pocisk, ołowiana kula, konstrukcji niemieckiej firmy Wilhelm Brennecke, stosowana do broni myśliwskiej o lufach gładkich. Ma kształt cylindra z naciętymi rowkami skośnymi na (...)
- białoczółka
inaczej gęś białoczelna.
- blaszkodziobe, blaszkodziobe (Anseriformes)
rząd ptaków wodnych i wodno-błotnych, do których z ptaków łownych należą gęsi i kaczki. B. mają stosunkowo długą i cienką szyję, dziób pokryty miękką skórą, zakończony tzw. (...)