Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: bączek

bączek

inaczej antabka.

Bączek, zwany także antabką, to metalowy uchwyt umieszczony pod lufą i podłożem broni myśliwskiej, służący do mocowania paska. Jego głównym zadaniem jest zapobieganie przesuwaniu się lufy względem paska, co może prowadzić do uszkodzenia broni lub nawet obrażeń strzelającego. Składa się z metalowej ramki posiadającej dwa otwory do mocowania paska oraz śruby mocującej, używanej do utrzymania paska na miejscu. Bączek może być wykonany z różnych materiałów, takich jak stal, aluminium lub tworzywo sztuczne. Ważne jest właściwe dopasowanie bączka do broni myśliwskiej, aby uniknąć uszkodzeń broni czy też zagrożenia dla bezpieczeństwa strzelającego. Niezbędne jest dostosowanie i regulacja bączka przed rozpoczęciem użytkowania broni myśliwskiej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj bączek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę B

zobacz pełną listę haseł

baza paszowa

żer dostępny dla zwierzyny w danym łowisku.

borsuk, borsuk, jaźwiec (Mcles meles L).

gatunek łowny z rodziny łasicowatych. Długość ciała 61-72 cm, wysokość 30 cm, ciężar 10- 16 kg, kończyny silne - przednie zakończone długimi pazurami służącymi do kopania nor. (...)

brochowisko

inaczej babrzysko.

budan

inaczej kureń.

broń odtylcowa

broń myśliwska ładowana od tyłu (od strony kolby a nie przez wylot lufy), używana obecnie. Nazwę taką wprowadzono dla odróżnienia b.o. od wówczas stosowanej broni odprzodowej. Twórcą (...)

bałuchy

oczy zająca (trzeszcze)

burknięcie

charakterystyczny odgłos zrywającego się z ziemi jarząbka.

bekowisko

okres godowy danieli, przypadający na przełom października i listopada (zob. daniel).

brożek

niewielka sieć używana dawniej do łowienia ptaków.

byk stadny

jeleń byk władający chmarą w okresie rykowiska.