Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: Centralny Związek Polskich Stowarzyszeń Łowieckich

Centralny Związek Polskich Stowarzyszeń Łowieckich

pierwsza ogólnokrajowa organizacja łowiectwa polskiego powstała 9 lipca 1923 r. w Warszawie. Na zjeździe organizacyjnym obecne były: Galicyjskie Towarzystwo Łowieckie, Polskie Towarzystwo Łowieckie, Towarzystwo Myśliwskie Ziem Wschodnich w Wilnie oraz 11 kil łowieckich (zob. historia łowiectwa w Polsce oraz Polski Związek Łowiecki).

Centralny Związek Polskich Stowarzyszeń Łowieckich (CZ PSL) – najstarsza ogólnokrajowa organizacja łowiecka w Polsce, założona 9 lipca 1923 r. Wówczas na zjeździe założycielskim w Warszawie uczestniczyły różne istniejące stowarzyszenia łowieckie takie jak Galicyjskie Towarzystwo Łowieckie, Polskie Towarzystwo Łowieckie, Towarzystwo Myśliwskie Ziem Wschodnich w Wilnie oraz 11 kół łowieckich. Historia łowiectwa w Polsce sięga czasów prehistorycznych, a łowiectwo stanowiło istotną część kultury i życia społecznego naszych przodków. Pierwsze regulacje prawne dotyczące polowań, zwane "regalami łowieckimi", pojawiły się w Polsce już w XIII wieku. Kolejne akty prawne, takie jak "Ustawa o łowach" króla Władysława Jagiełły z 1420 r., ograniczały swobodę polowań i nadawały księciu uprawnienia decyzyjne w sprawach związanych z łowiectwem.

Rozkwit polskiego łowiectwa przypada na wiek XVI, kiedy to wprowadzono broń palną i rozwijała się literatura oraz malarstwo o tematyce łowieckiej. Wraz z okresem rozbiorów polskiego państwa nastąpiło osłabienie i zahamowanie rozwoju tej dziedziny, jednakże nie zaniknęła tradycja myśliwska. Odrodzenie polskiego łowiectwa nastało pod koniec XIX wieku, kiedy powstały nowe towarzystwa i stowarzyszenia myśliwskie, a także liczne koła myśliwskie. Warto podkreślić powstanie pierwszego czasopisma poświęconego tematyce łowieckiej "Łowiec" wydanego przez Galicyjskie Towarzystwo Łowieckie w 1878 r., oraz "Łowca Polskiego", którego pierwszy numer ukazał się 20 marca 1899 roku i jest wydawany do dziś.

Na zjeździe w Warszawie w 1923r.oprócz powołania Centralnego Związku Polskich Stowarzyszeń Łowieckich doszło również do przekształcenia go w 1929 r.w Polski Związek Stowarzyszeń Łowieckich oraz reorganizacji do obecnego kształtu Póki Związek Łowiecki w 1936 r. Obecnie jego działalność opiera się na Ustawie z 17 czerwca 1959 roku o hodowli, ochronie zwierząt łownych i prawie łowieckim. Działalność CZ PSL ma na celu reprezentowanie interesów myśliwych oraz dbanie o rozwój ochrony i hodowli zwierząt łownych oraz kształtowanie etycznych standardów polowań.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj Centralny Związek Polskich Stowarzyszeń Łowieckich w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

chrostówka

używana dawniej, zwłaszcza na polowaniach z chartami, mała, ale bardzo donośna trąbka myśliwska.

chatka

gniazdo piżmaka zbudowane wśród trzcin i szuwarów z twarde] roślinności wodnej.

cień

inaczej bałwan.

cocer spaniel

rasa psa myśliwskiego, płochacza. Używany jest głównie do polowań na bażanty i ptactwo wodne; bardzo dobry aporter. Może być też ułożony jako pies wielostronny. Coocker spaniel. jest (...)

czarna stopa

teren pozbawiony pokrywy śnieżnej: polowanie na czarnej stopie odbywa się na obszarze, gdzie brak śniegu.

chustka

inaczej fartuszek.

cewki

kończyny sarny

ćwik

doświadczony, wyćwiczony ptak łowczy.

czatownia

obudowane naziemne stanowisko myśliwskie przeznaczone głównie do polowania na wilki i lisy przy przynęcie.

chybiać

nie trafiać zwierzyny, strzelać bezskutecznie.