Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: cyranka

cyranka, cyranka (Anas querquedula L.)

ptak z rodziny kaczek należący do kaczek właściwych (pływających). Kaczor (w szacie godowej) barwnie upierzony z zielonym lusterkiem. Kaczka brunatna. Długość ciała 36-40 cm, ciężar 250-400 g. Cyranka gnieździ się na początku maja, składa 8-11 jąj 1 wysiaduje je przez 21-25 dni. Młode są zagniazdownikami. Przylatuje do Polski w okresie marzec-kwiecień, a odlatuje sierpień-wrzesień. Na cyranki poluje się jak na wszystkie kaczki.

Cyranka, zwana także cyranką krzykliwą (Anas platyrhynchos), jest ptakiem z rodziny kaczkowatych (Anatidae) i należy do grupy kaczek właściwych. Charakteryzuje się barwnym upierzeniem, gdzie kaczor w szacie godowej posiada barwny piersiowy kołnierz oraz zielone lusterko na skrzydle, natomiast kaczka ma brunatne upierzenie. Dorosłe osobniki osiągają długość ciała wynoszącą od 36 do 40 cm, a ich ciężar mieści się w przedziale od 250 do 400 g.

Cyranka gnieździ się na początku maja, składając zazwyczaj od 8 do 11 jaj, które wysiaduje przez okres 21-25 dni. Młode cyranki są zagniazdownikami. Ptaki te przylatują do Polski przeważnie w okresie od marca do kwietnia, natomiast odlatują z naszego kraju między sierpniem a wrześniem. Cyranka jest popularnym celem polowań ze względu na swoją łatwość lokalizacji oraz relatywnie łatwe trafienie. Ponadto cechuje się ona wyjątkowo smacznym mięsem, co czyni ją atrakcyjną dla myśliwych.

Obecność cyranek jest istotnym elementem dla ekosystemu, ponieważ ich obecność może wpływać pozytywnie na inne gatunki ptaków i zwierząt. Ponadto stanowią one ważny symbol dla obserwatorów przyrody oraz służą jako materiał edukacyjny, umożliwiając lepsze zrozumienie środowiska naturalnego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj cyranka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

chwost

ogon muflona.

celownik

zestaw służący do celowania. Celownik może być otwarty lub optyczny; otwarty składa się: na lufie broni kulowej z muszki i szczerbinki, na lufie broni śrutowej tylko z muszki (przy (...)

choroba Banga, choroba Banga, bruceloza

choroba wywoływana przez bakterie z grupy brucella; atakuje większość zwierząt łownych. Zwalczanie jest bardzo trudne.

chłodzić się

o zwierzynie: kąpać się w babrzysku.

czyszczenie broni

bardzo ważny zabieg, polegający na usunięciu z przewodów luf bardzo szkodliwych osadów po strzale oraz wody i kurzu z zewnętrznej strony broni po polowaniu. Po wyczyszczeniu specjalnymi (...)

cyranka, cyranka (Anas querquedula L.)

ptak z rodziny kaczek należący do kaczek właściwych (pływających). Kaczor (w szacie godowej) barwnie upierzony z zielonym lusterkiem. Kaczka brunatna. Długość ciała 36-40 cm, ciężar (...)

ciągnąć

1) o ptakach wędrownych lecących wiosną na północ a w jesieni na południe;
2) o słonkach w czasie lotu tokowego.

chatka

gniazdo piżmaka zbudowane wśród trzcin i szuwarów z twarde] roślinności wodnej.

ciota

stara łania.

czas łojny

okres przed rują, gdy samce wykazują najlepszą kondycję fizyczną.