Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: czernica

czernica, czernica (Aythya fuligula L.)

gatunek z rodziny kaczek należący do grążyc, Kaczor (w szacie godowej) czarny z białym brzuchem i lusterkami, na głowie ma zwisający czub z długich, wąskich piórek; kaczka ciemnobrunatna. Długość ciała 39-41 cm, ciężar 650-1100g. Czernica gniazduje na początku czerwca, składa 5-11 jaj i wysiaduje je przez 25-27 dni. Młode są zagniazdownikami. Czernica przylatuje marzec-kwiecień, a odlatuje październik listopad. Na czernice poluje się jak na wszystkie kaczki.

Czernica (Melanitta nigra) – gatunek kaczki z rodziny kaczkowatych (Anatidae), należący do podrodziny: Merginae. Samiec w szacie godowej charakteryzuje się czarnym upierzeniem z białym brzuchem i jasnymi "lusterkami" na skrzydłach. Na głowie nosi zwisający czub z długich, wąskich piór. Długość ciała czernicy wynosi około 39-41 cm, zaś masa mieści się w granicach 650-1100 g. Gatunek ten gniazduje na ziemi, najczęściej na wybrzeżach Morza Północnego i Bałtyckiego oraz rzadziej nad dużymi jeziorami śródlądowymi, składając 5-11 jaj. Okres wysiadywania trwa 25-27 dni. Młode są zagniazdownikami i szybko potrafią same odżywiać się oraz pływać. Czernica przylatuje w okolicach marca-kwietnia, zaś odlatuje między październikiem a listopadem.

Polowanie na czernicę (Melanitta nigra) jest powszechne na terenach występowania tego gatunku, podobnie jak inne polowania na kaczki. Gatunek ten jest popularny wśród myśliwych ze względu na smaczne mięso oraz dostatek populacji. Ponadto, czernica – ze względu na swoje piękne upierzenie oraz charakterystyczny głos – stanowi interesujący obiekt obserwacji dla ornitologów i miłośników przyrody. Obecnie jej liczba utrzymuje się na stosunkowo stabilnym poziomie, choć ze względu na regularne polowania oraz utratę środowiska życia przez czynniki ludzkie, wymaga monitorowania i ochrony.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj czernica w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę C

zobacz pełną listę haseł

czyszczenie broni

bardzo ważny zabieg, polegający na usunięciu z przewodów luf bardzo szkodliwych osadów po strzale oraz wody i kurzu z zewnętrznej strony broni po polowaniu. Po wyczyszczeniu specjalnymi (...)

chrostówka

używana dawniej, zwłaszcza na polowaniach z chartami, mała, ale bardzo donośna trąbka myśliwska.

czemchanie

wycieranie przez jeleniowate poroża ze scypulu (o drzewa lub krzewy).

cewki

kończyny sarny

ciągi słonek

wiosenne loty tokowe słonek odbywane wieczorem po zachodzie słońca, rzadziej o świcie.

ciołek

roczny samiec żubra, łosia, jelenia lub daniela.

cięty pies, cięty pies, ostry

cecha psa myśliwskiego: zajadły w stosunku do drapieżników.

czas ochronny

okres, w którym na mocy ustawy nie wolno polować na dany gatunek zwierzyny łownej; przeważnie obejmuje on czas rozrodu i wychowywania młodych.

czysty ptak

dzielny, doświadczony, dobrze ułożony ptak łowczy.

chorągwie

inaczej flagi.