Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: Darne

Darne

francuski rusznikarz, który w 1895 r. skonstruował strzelbę ze stałą lufą i automatycznie przesuwającym się zamkiem. Dubeltówki tego typu (bardzo popularne we Francji) nadal są produkowane w fabryce w St. Etienne.

Darne - (nazwisko) francuski rusznikarz, który w 1895 roku skonstruował strzelbę ze stałą lufą i automatycznie przesuwającym się zamkiem. Jego projekt był innowacyjny, umożliwiając szybsze i dokładniejsze strzelanie w porównaniu do wcześniejszych modeli z ruchomą lufą. Strzelby typu Darne, zwane dubeltówkami, stały się bardzo popularne we Francji i nadal są produkowane w fabryce w St. Etienne. Charakteryzują się lekkością oraz łatwością obsługi. Dodatkowo posiadają dwa zamki umożliwiające jednoczesne wystrzelenie dwóch nabojów. Poza Francją, są popularne także w Wielkiej Brytanii, gdzie stosowane są do polowań na ptaki oraz okazjonalnie do celów sportowych takich jak skeet lub trap shooting.

Strzelba Darne reprezentuje ważny etap w rozwoju broni palnej, wprowadzając innowacyjną konstrukcję lufy i zamka, która znacząco poprawiła doświadczenie użytkownika podczas strzelania. Jej popularność zarówno wśród myśliwych jak i entuzjastów sportowych świadczy o jej wszechstronności i sprawdzonym projektowaniu. Pomimo upływu czasu, strzelby Darne zachowują swoją wartość praktyczną i historyczną, będąc symbolem francuskiej broni palnej oraz technicznego postępu na polu rusznictwa.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj Darne w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

dźwięk główny

inaczej korkowanie.

dopasowanie broni

dostosowanie kolby, jej długości, grubości i awantażu oraz ciężaru i kalibru broni do budowy anatomicznej myśliwego.

damasceńska stal, damasceńska stal, dziwer

rodzaj stali powstałej ze stopu żelaza z węglem, o budowie złożonej z dwu składników strukturalnych, różniących się odpornością na działanie kwasów. Ziarna tych składników lub ich (...)

dziwerówka

strzelba myśliwska o lufach wykonanych ze stali damasceńskiej.

dokłuć

dobić kordelasem postrzałka zwierzyny grubej (w Polsce obecnie sposób zabroniony).

danielarz

myśliwy zamiłowany w polowaniach na daniele.

dosiedzieć

o ptactwie nie uciekającym, które pozwoliło myśliwemu zbliżyć się do niego na odległość strzału.

drapieżnik

zwierzę żywiące się mięsem zabijanych przez siebie innych zwierząt.

daszek, daszek, posyp

paśnik dla kuropatw lub bażantów: daszek wsparty na słupkach, pod który sypie się ziarno . zimą.

daszkowa roża

zob. róża daszkowa.