Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: degeneracja osobnicza

degeneracja osobnicza

degeneracja spowodowana przez czynniki środowiskowe (niedziedziczna).

Degeneracja osobnicza to proces, w którym zwierzęta tracą swoje cechy adaptacyjne i zdolności do przystosowania się do zmieniających się warunków środowiskowych. Może być spowodowany przez czynniki środowiskowe, takie jak niedobór pokarmu, zanieczyszczenia środowiska lub inne czynniki. W rezultacie tego procesu populacje zwierząt mogą tracić swoje cechy adaptacyjne i zdolności do przystosowania się do zmieniających się warunków środowiskowych.

Degeneracja osobnicza może mieć wpływ na populacje zwierząt w różny sposób. Na przykład, jeśli populacja jest narażona na długotrwały niedobór pokarmu, może to doprowadzić do obniżenia poziomu energii i masy ciała u osobników. Może to również prowadzić do obniżenia liczebności populacji, ponieważ osobniki będą mniej skłonne do reprodukcji.

Innym efektem degeneracji osobniczej może być utrata cech adaptacyjnych, takich jak odporność na choroby lub zdolność do radzenia sobie z warunkami środowiskowymi. Degeneracja osobnicza może być szczególnie szkodliwa dla gatunków już zagrożonych wyginięciem. Jeśli populacje tych gatunków są narażone na długotrwałe czynniki środowiskowe, takie jak niedobory pokarmu lub zanieczyszczenia, mogą one stracić swoje cechy adaptacyjne i stać się bardziej podatne na wyginięcie.

Dlatego ważne jest, aby chronić te gatunki poprzez monitorowanie ich stanu i stosowanie odpowiednich środków ochronnych.

Degeneracja osobnicza odnosi się również do dziedzicznej utraty wartości użytkowej (np. zmniejszenie efektywności rozrodu czy reprezentatywności genetycznej) organizmów hodowlanych intensywnego rygorystycznego selekcjonowania oraz nieuwzględniania inbredingu czy restrukturyzowania krwi hodowlanej.

Podsumowując degeneracja osobnicza jest procesem prowadzącym do utraty dostosowań biologicznych organizmu jedno- lub wielokomórkowego do panujących warunków środowiska naturalnego lub laboratoryjnego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj degeneracja osobnicza w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

długodzioba

popularna wśród myśliwych nazwa słonki.

dołowanie

umieszczanie strzałów poniżej miejsca celowania

drapieżnik mały

gatunki łowne w Polsce to borsuk, lis, jenot, norka amerykańska, kuna leśna, kuna domowa, tchórz.

dukt leśny

niezadrzewiony pas dzielący las na jednostki podziału przestrzennego.

dzikarz

pies używany do polowań na dziki. Z psów rasowych używa się teriery, jamniki, gończe i łajki. Oprócz wymienionych można również używać małych psów nierasowych.

dostrzelić

dobić zwierzynę kolejnym strzałem.

dwudziestak

jeleń byk noszący wieniec, mający po dziesięć odnóg na każdej tyce (regularny) lub na jednej z tyk (nieregularny).

dłużec

linka rzemienna przymocowana do nogi ptaka łowczego, używana podczas zaprawiania go do łowów.

dzwoneczek

w sokolnictwie: dzwonek o wysokim tonie przymocowany do nogi ptaka łowczego, ułatwiąjący odnalezienie ptaka po dosiadzie zwierzyny w wysokich trawach.

dzwonić strychulcem

o psie myśliwskim, machać ogonem