Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: długodzioba

długodzioba

popularna wśród myśliwych nazwa słonki.

Długodzioba, zwana także słonką (Gallinago gallinago), to gatunek ptaka z rodziny siewkowatych, posiadający charakterystyczne cechy morfologiczne i zachowania. Jest szeroko rozpowszechniony w Europie, Azji i Afryce. Ptak ten charakteryzuje się średnimi rozmiarami ciała, osiągając od 28 do 32 cm długości oraz od 120 do 170 g masy ciała. Jego wygląd zdobi ciemnobrązowe upierzenie z białymi plamami na skrzydłach i grzbiecie, długą i smukłą szyją oraz charakterystycznym, zakrzywionym dziobem.

Słonka jest aktywna głównie w nocy, wczesnym rankiem oraz późnym popołudniem. Jej głównym pożywieniem są owady, larwy i małe ryby, a w okresie lęgowym preferuje żerowanie nad brzegami jezior i stawów. Jej naturalnym siedliskiem są mokradła, łąki oraz pola uprawne. Długodzioba jest popularna wśród myśliwych ze względu na jej charakterystyczne krzykliwe dźwięki, które stanowią atrakcyjny element polowań. Ponadto gatunek ten ma duże znaczenie dla ornitologii ze względu na swój wkład w funkcjonowanie ekosystemu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj długodzioba w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

dyndować

o wilku, lisie, borsuku i jenocie: biec truchtem.

dziwer

falisty wzór na stali damasceńskiej. Dziwerem nazywano niekiedy stal damasceńską.

drozd paszkot

inaczej paszkot.

dzwoneczek

w sokolnictwie: dzwonek o wysokim tonie przymocowany do nogi ptaka łowczego, ułatwiąjący odnalezienie ptaka po dosiadzie zwierzyny w wysokich trawach.

dziwok

ptak łowczy, który przed schwytaniem, przebywając na wolności, zaprawił się w samodzielnym zdobywaniu łupu (głuszec w okolicach Wisły).

dołować

o broni myśliwskiej, która mimo prawidłowego celowania bije poniżej celu.

drozd kwiczoł

inaczej kwiczoł.

dotrzymać

1) o zwierzynie nie uciekającej i pozwalającej myśliwemu zbliżyć się na odległość strzału;
2) o psie myśliwskim wystawiającym, który stoi do momentu podejścia myśliwego i (...)

dymorfizm sezonowy

zróżnicowanie szaty zewnętrznej osobnika w różnych porach roku, np. sama w okresie wiosenno-letnim ma suknię rdzawobrązową, a w zimie popielatoszarą.

drzemlik, drzemlik (Falko columbarius L.)

ptak drapieżny z rodziny sokołów czasami używany w sokolnictwie.