Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: dziwerówka

dziwerówka

strzelba myśliwska o lufach wykonanych ze stali damasceńskiej.

Dziwerówka to specyficzny rodzaj strzelby myśliwskiej, charakteryzujący się szczególnym rodzajem luf - wykonanych ze stali damasceńskiej. Stal damasceńska jest wyjątkowym materiałem, który powstaje poprzez łączenie różnych stopów stali w procesie kucia. Efektem tego jest unikalny wzór na powierzchni lufy, który jest nie tylko estetyczny, ale także przyczynia się do lepszej wytrzymałości i odporności na korozję. Dziwerówki są cenione przez miłośników broni myśliwskiej ze względu na ich wyjątkowość oraz specyficzne właściwości.

Tradycyjnie dziwerówki miały zazwyczaj dwa równoległe lufy, co pozwalało na oddawanie dwóch strzałów bez konieczności przeładowywania broni - jednak obecnie spotykane są również jednolufowe wersje tej strzelby. Charakterystyczna stal damasceńska nadaje dziwerówkom elegancki wygląd i stanowi znak rozpoznawczy tej broni, co sprawia że są one często kolekcjonowane zarówno przez myśliwych, jak i pasjonatów broni.

Dziwerówki były popularne szczególnie w okresie renesansu i baroku, a dzisiaj stanowią cenny przedmiot kolekcjonerski oraz część tradycji myśliwskiej. Ich unikalny design oraz wysoka jakość wykonania przyciąga miłośników broni z całego świata, czyniąc dziwerówki cenionymi i poszukiwanymi eksponatami wśród entuzjastów historii myślistwa oraz rzemiosła kowalskiego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj dziwerówka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

darz bór

pozdrowienie łowieckie, życzenie powodzenia na polowaniu.

dwunastka

śrutowa broń myśliwska kalibru 12mm.

dojechać

dojść zwierza konno.

dziczek

mały dzik (warchlak).

dymorfizm sezonowy

zróżnicowanie szaty zewnętrznej osobnika w różnych porach roku, np. sama w okresie wiosenno-letnim ma suknię rdzawobrązową, a w zimie popielatoszarą.

dziczyzna

jadalne mięso zwierzyny.

dymorfizm płciowy

zróżnicowanie m.in. szaty zewnętrznej osobników różnej płci tego samego gatunku.

degeneracja

tracenie przez zwierzę cech właściwych normalnie rozwiniętemu osobnikowi danego gatunku.

dzwonić strychulcem

o psie myśliwskim, machać ogonem

dyndować

o wilku, lisie, borsuku i jenocie: biec truchtem.