Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: dzwoneczek

dzwoneczek

w sokolnictwie: dzwonek o wysokim tonie przymocowany do nogi ptaka łowczego, ułatwiąjący odnalezienie ptaka po dosiadzie zwierzyny w wysokich trawach.

Dzwoneczek jest jednym z najważniejszych narzędzi w sokolnictwie. Jest to mały dzwonek, który jest przymocowany do nogi ptaka łowczego. Dzięki temu dzwonkowi można łatwo odnaleźć ptaka po tym, jak zacznie polować na zwierzynę w wysokich trawach. Dzwoneczek ma wysoki ton, który może być słyszany na duże odległości.

Dzwoneczek jest bardzo ważnym narzędziem w sokolnictwie, ponieważ umożliwia łatwe odnalezienie ptaka po tym, jak zacznie polować na zwierzynę. Jest to szczególnie przydatne, gdy ptak poluje na zwierzynę w trudno dostępnych miejscach, takich jak wysokie trawy lub gęste krzaki. Dzięki temu dzwonkowi można łatwo odnaleźć ptaka i sprawdzić, czy wrócił bezpiecznie po polowaniu.

Dodatkowo dzwoneczek może być użyty do treningu ptaka łowczego. Można go ustawić tak, aby ptak wracał do określonego miejsca po polowaniu. Gdy ptak wraca do tego miejsca, daje mu się nagrodę lub pochwałę. To uczy go, że powinien wracać do tego miejsca po każdym polowaniu i pomaga mu stać się lepszym myśliwym.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj dzwoneczek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

dodniówka

poranne polowanie.

doławiać

o psach gończych: gonić zwierzynę po tropie.

dryling

zob. trójlufka

dwudwudziestak

jeleń byk noszący wieniec mający po jedenaście odnóg na każdej - tyce (regularny) lub na jednej z tyk (nieregularny).

drozd paszkot

inaczej paszkot.

dominacja społeczna

socjalna hierarchia panowania i zależności wśród zwierząt.

dosiad

moment, w którym ptak łowczy chwyta i przytrzymuje szponami swoją ofiarę.

dołować

o broni myśliwskiej, która mimo prawidłowego celowania bije poniżej celu.

dźwięk główny

inaczej korkowanie.

Darne

francuski rusznikarz, który w 1895 r. skonstruował strzelbę ze stałą lufą i automatycznie przesuwającym się zamkiem. Dubeltówki tego typu (bardzo popularne we Francji) nadal są (...)