Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: forsować

forsować

gonić zwierza konno z chartami.

Forsowanie - tradycyjna technika polowania, polegająca na gonienu zwierzyny konno z udziałem chartów. Ta starożytna forma polowania wymaga od myśliwego wysokich umiejętności jeździeckich oraz doświadczenia łowieckiego. Forsowanie jest szczególnie popularne w Europie, gdzie jest stosowane do polowań na dziki, jelenie i inne duże zwierzęta. Aby skutecznie forsować, myśliwy musi być wyposażony w odpowiednich konia i sprzęt - konie używane do forsowania muszą być wytrzymałe i szkolone do pracy w grupie, a w zestawie sprzętu oprócz chartów znajdują się także lasso używane do chwytania zwierzyny.

Wymagana jest także dobra znajomość terenu i zdolność prowadzenia chartów w celu skutecznego dążenia do zdobyczy łowieckiej. Umiejętności jeździeckie są niezbędne dla myśliwego forsującego zwierzynę, gdyż musi poruszać się szybko i sprawnie na koniu, aby skutecznie przeprowadzić polowanie. Cały proces forsowania wymaga też ścisłej współpracy między chartami a myśliwym, co sprawia, że technika ta stanowi wyzwanie dla zaangażowanych uczestników.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj forsować w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę F

zobacz pełną listę haseł

fryc

myśliwy młody stażem, niedoświadczony.

futerał

skórzany lub brezentowy pokrowiec albo pojemnik służący do ochrony i transportu broni myśliwskiej, takie niektórych akcesoriów (lunety, lornetki).

fousek

czeska rasa wyżła szorstkowłosego pracującego jako pies wszechstronny. Wzorzec jego został zatwierdzony przez FCI w 1963 r. W Polsce rzadko spotykany.

forsować

gonić zwierza konno z chartami.

fukanie

dźwięk wydawany przez zaniepokojone dziki za pomocą silnego wydmuchiwania powietrza otworami nosowymi.

fafle

obwisłe górne wargi u niektórych ras psów myśliwskich, np. u wżłów.

fartuszek, fartuszek, chustka

pęk żółtawych włosów przy sromie sarny, doskonale widoczny nawet z dużej odległości.

farbowiec

pies myśliwski pracujący bardzo dobrze po farbie.

field trialsy

wiosenne próby polowe wyżłów angielskich i gładkowłosych niemieckich, mające na celu wykazanie wrodzonych uzdolnień (w klasie młodzieży) oraz uzdolnień i sposobu pracy w polu (w klasie (...)

fladry, fladry, sznury

kolorowe (najczęściej czerwone) szmatki szerokości ok. 10 cm i długości ok. 40 cm, zawieszone na sznurze w odstępach ok. 50 cm Służą one do otaczania fladrowania; części lasu, w której (...)