Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: głowienka, kaczka rdzawogłowa

głowienka, kaczka rdzawogłowa, głowienka, kaczka rdzawogłowa (Aythya ferina L.)

kaczka z rzędu blaszkodziobych należąca do grążyc, jedna z najpospolitszych w Polsce. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę i szyję rdzawokasztanowate, wole i pierś czarne, grzbiet, pokrywy skrzydłowe popielate, brzuch jaśniejszy, kuper, pokrywy nad- i podogonowe ciemne. Lusterko słabo zaznaczone - popielate. Nasada dzioba, szczyt i brzegi są czarne, w środku szara przepaska. Kaczka w upierzeniu godowym ma wierzch ciała ciemno-szaro-brązowy, biało plamkowany i poprzecznie kreskowany. Głowa, szyja i pierś rdzawobrunatne, jasno plamkowane, podgardle białawe, pokrywy podogonowe brunatne. Dziób jak u kaczora. Długość ciała głowienki 42-46 cm, rozpiętość skrzydeł 66-75 cm, ciężar 750-1250 g. Samica znosi 5-12 zielonawych jaj do gniazda położonego 2-3 m od wody i wysiaduje je przez 23-24 dni. Pisklęta są zagniazdownikami. Głowienka przylatuje marzec-kwiecień, a odlatuje od września. Ptak łowny.

Głowienka, kaczka rdzawogłowa – ptak wodny z rzędu blaszkodziobych, należący do grupy grążyc. Jest jedną z najpospolitszych kaczek w Polsce. Głowienka charakteryzuje się upierzeniem godowym o ciemno-szaro-brązowej barwie z białymi plamkami i poprzecznymi kreskami, przy czym głowa, szyja i pierś są rdzawobrunatne z jasnymi plamkami, a podgardle jest białawe. Dziób ma czarny kolor, natomiast nasada dzioba, szczyt i brzegi są czarne, a w środku występuje szara przepaska. Lusterko na skrzydle jest słabo zaznaczone i ma barwę popielatą.

Głowienka osiąga długość ciała między 42 a 46 cm oraz rozpiętość skrzydeł od 66 do 75 cm. Waży natomiast pomiędzy 750 a 1250 g. Samice znoszą przeciętnie od 5 do 12 jaj o zielonawym zabarwieniu do gniazd położonych w odległości 2-3 m od wody, a następnie wysiadują je przez około 23-24 dni. Młode są zagniazdownikami. Głowienka przylatuje do Polski na początku marca i odlatuje na początku września.

Ptak ten jest również obiektem polowań ze względu na swoją rolę jako ptak łowny. Głowienka jest szeroko spotykana na terenie Polski i charakteryzuje się unikalnym upierzeniem godowym, co umożliwia jej łatwą identyfikację wśród innych ptaków.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj głowienka, kaczka rdzawogłowa w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

gęsi

nazwa kilku gatunków ptaków z rzędu blaszkodziobych, z których tylko gęgawa jest w Polsce lęgowa (nielicznie). Pozostałe gatunki są przelotne. W Polsce spotkać można 2 rodzaje gęsi: 1) (...)

grabarz

pies myśliwski zakopujący odnalezioną zwierzynę. Jest to cecha dyskwalifikująca psa z polowań.

gończy

pies myśliwski służący do wypędzania zwierzyny z miotu, który podczas pracy głosi gonioną zwierzynę.

gospodarstwo łowieckie

dział gospodarki obejmujący planowe gospodarowanie zwierzyną, zgodnie z potrzebami społecznymi i wymogami ochrony przyrody. Obejmuje hodowlę i ochronę zwierzyny, organizację polowań oraz (...)

grajcarkowaty

o porożu kozła w kształcie podobnym do korkociągu (zob. mylkusy).

Galicyjskie Towarzystwo Łowieckie

założone w 1876 r. przez Włodzimierza Dzieduszyckiego, obejmowało swym zasięgiem całą Małopolskę. Uważane jest za pierwowzór PZŁ. Towarzystwo to wydawało pierwsze polskie czasopismo (...)

guldynka

staropolska myśliwska strzelba gwintowana, wyrabiana w XVII i XVIII w. Pierwsze g. miały zamki kołowe, późniejsze skałkowe.

grzanka

mały kawałek chleba usmażony w odpowiedniej przyprawie, służący jako przynęta na lisa.

gnieździć

inaczej gniazdować.

gon

okres godowy kozic; 2. głos psów podczas pędzenia zwierzyny w miocie,