Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: grzebiące

grzebiące

inaczej kumki.

Grzebiące, zwane także kumkami, to małe podziemne ssaki z rodziny kretowatych. Charakteryzują się krępym ciałem, krótkimi kończynami i silnymi pazurami, które wykorzystują do kopania tuneli pod ziemią. Ich oczu zewnętrzne są zazwyczaj małe lub niewidoczne, za to wyposażone są w dobrze rozwinięte zmysły dotyku i węchu. Grzebiące żywią się bezkręgowcami, owadami oraz ich larwami, które znajdują w glebie.

Charakterystyczną cechą grzebiących jest ich zdolność do tworzenia rozbudowanych systemów tuneli i nor, tworząc skomplikowane sieci pod ziemią. Głównym celem tych tuneli jest dostarczenie bezpiecznego schronienia i ułatwienie polowania na ofiary. Ponadto, grzebiące mają tendencję do zakopywania swoich pożywienia na przyszłość. Systematycznie poruszają się swoimi tunelami w poszukiwaniu pokarmu, nawigując głównie za pomocą węchu.

Z uwagi na ich podziemny tryb życia, grzebiące rzadko są obserwowane na powierzchni ziemi i często prowadzą nocny tryb życia. Swoje gniazda zakładają w suchych i luźnych glebach oraz unikają miejsc o zbyt zwartej strukturze gleby.

Grzebiące pełnią istotną rolę ekologiczną jako drapieżniki kontrolujące populacje szkodników roślin uprawnych oraz wpływając na strukturę populacji drobnych zwierząt bezkręgowych w swoim środowisku naturalnym. Pomimo tego, że czasem mogą być uważane za szkodniki ze względu na uszkodzenia ról uprawnych spowodowane przez ich kopanie nor, ich obecność stanowi ważny element równowagi ekosystemów naturalnych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj grzebiące w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę G

zobacz pełną listę haseł

grać

1) o trąbkach i rogach myśliwskich używanych na polowaniu w celu porozumiewania się;
2) o gończych psach myśliwskich: szczekać podczas gonienia zwierzyny w miocie;
3) o (...)

gracz

głuszec grający swą pieśń, tokujący.

gniazdo sztuczne

osłona przygotowana przez człowieka, mająca na celu zwabienie ptaka łownego do założenia tam gniazda. Najczęściej buduje się różnego rodzaju kosze dla kaczek. gniazdosz - ostatnie (...)

gryfon francuski

mało popularna w Polsce rasa wyżłów. Sierść gryfona francuskiego charakterystycznie powykręcana i stercząca zabezpiecza go doskonale podczas pracy w szuwarach.

gospodarstwo łowieckie

dział gospodarki obejmujący planowe gospodarowanie zwierzyną, zgodnie z potrzebami społecznymi i wymogami ochrony przyrody. Obejmuje hodowlę i ochronę zwierzyny, organizację polowań oraz (...)

gryzawka

gałązki wierzby lub osiki nasycone solą, przeznaczone dla ząjęcy do obgryzania.

gwint

spiralne nacięcie powierzchni przewodu lufy w broni kulowej, mające na celu nadanie pociskowi ruchu obrotowego wokół jego osi.

gągoł, gągoł (Bucephala clangula L.)

kaczka z rzędu blaszkodziobych należąca do grążyc. W Polsce gnieździ się nielicznie na północy kraju. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę i górną część szyi czarną z (...)

gęś zbożowa, gęś zbożowa (Anser fabalis Lath.)

gęś zwana również posiewnicą zbożową. Długość ciała około 75 cm, rozpiętość skrzydeł 150-170 cm, ciężar 3-4,2 kg. Upierzenie szaro-popielato-brązowe, ciemniejsze niż u gegawy. (...)

gra

1) charakterystyczne zachowanie się niektórych ptaków na tokowisku, np. głuszce, cietrzewie;
2) szczekanie psów gończych idących po tropie.