Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: halizna

halizna

powierzchnia leśna pozbawiona drzew, leżąca dłuższy czas odłogiem.

Halizna to obszar lasu, który został pozbawiony drzew i pozostaje odłogiem przez dłuższy czas. Tworzy się ona w wyniku różnych czynników, takich jak wycinka drzew przez człowieka, katastrofy naturalne (np. pożary) lub zmiany klimatyczne. Halizny są istotne dla łowiectwa jako miejsce do polowań, ponieważ charakteryzują się dużą ilością światła słonecznego i świeżego powietrza. Ich znaczenie ekologiczne polega na tym, że stanowią schronienie dla wielu gatunków roślin i zwierząt.

Halizny mogą być również wykorzystywane w innych celach niż łowiectwo. Uprawa rolnicza warzyw i owoców, hodowla zwierząt czy nawet rekreacja to przykłady alternatywnego wykorzystania tych obszarów. Niektóre halizny mogą być także poddawane działaniom infrastrukturalnym, takim jak budowa dróg czy mostów.

Ponadto, istnieje wiele technik zarządzania haliznami w celu zachowania ich przydatności dla różnych form życia oraz zastosowań gospodarczych. Na przykład poprzez odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne można stworzyć korzystne warunki dla rozwoju roślinności czy zwierząt na terenie halizn.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj halizna w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę H

zobacz pełną listę haseł

harap

1) bat z krótkim uchwytem i długim rzemieniem używany przy polowaniach par force;
2) zawołanie nakazujące psom gończym oddanie uszczwanej zwierzyny.

heć! heć!

okrzyk nakazujący chartom gonienie zająca lub lisa.

haki, haki, grandle, pniaki

1) szczątkowe kły jelenia znajdujące się w górnej szczęce. Dodatkowe trofeum z jelenia. H. u starszych osobników są pięknie opalone. Oprawione przez jubilera są używane jako biżuteria (...)

Holland - Holland

fabryka broni w Londynie produkująca najwyższej klasy dubeltówki. Strzelby tej firmy mają zawsze w prawej lufie 1/4 czoka, w lewej 3/4 czoka.

hierarchia łowiecka

ustalona przez tradycję łowiecką klasyfikacja zwierzyny. Według hierarchii łowieckiej układany jest np. pokot. Pierwsze miejsce w hierarhii. zajmuje sierść (łoś, jeleń, daniel, muflon, (...)

hodowla zwierzyny

całość zabiegów przeprowadzanych w łowisku, zmierzających do przystosowania zasobów zwierzyny do możliwości środowiska, w celu optymalnego zaspokojenia potrzeb łowiectwa i gospodarki (...)

harapowisko

rękojeść harapa.

halizna

powierzchnia leśna pozbawiona drzew, leżąca dłuższy czas odłogiem.

Hubert św.

Święty Hubert ur. ok. 656 zm. ok. 727 r. - od końca XV wieku patron myśliwych. Legenda głosi o ukazaniu się św. Hubertowi jelenia z krzyżem w środku wieńca. Dzień św. Huberta, 3 (...)

hefard

dawna nazwa sokoła złapanego przy pierwszym pierzeniu.