Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: hejnał żurawi

hejnał żurawi

głos wydawany przez żurawie regularnie wieczorem, i przed świtem.

Hejnał żurawi to charakterystyczny dźwięk wydawany przez żurawie, który jest słyszalny przede wszystkim wieczorem i przed świtem. Jest to głos składający się z kilku powtarzanych dźwięków, który może być usłyszany na odległość nawet kilku kilometrów. Hejnał ten ma funkcje społeczne u żurawi, służąc jako sposób na oznaczenie terytorium przez samca oraz zaproszenie samic do godowania. Dodatkowo pełni rolę ostrzegania innych ptaków o obecności tych osobników. Hejnał żurawi jest znany z tego, że jest często postrzegany jako piękna melodia, łącząca się z początkiem lata lub końcem dnia. Ponadto hejnał ten odgrywa istotną rolę w tradycji myśliwskiej, gdzie był uważany za sygnał do rozpoczęcia polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj hejnał żurawi w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę H

zobacz pełną listę haseł

hajże go! hajże go ha!

dawny okrzyk zachęcający charty do gonu.

historia broni myśliwskiej

Pierwszą bronią myśliwską w czasach prehistorycznych były maczugi, potem człowiek zaczął używać do polowań kolejno oszczepów, toporów, wreszcie skonstruował broń miotającą - (...)

hierarchia łowiecka

ustalona przez tradycję łowiecką klasyfikacja zwierzyny. Według hierarchii łowieckiej układany jest np. pokot. Pierwsze miejsce w hierarhii. zajmuje sierść (łoś, jeleń, daniel, muflon, (...)

harapowy

zwierz uszczuty przez charty.

Hubert św.

Święty Hubert ur. ok. 656 zm. ok. 727 r. - od końca XV wieku patron myśliwych. Legenda głosi o ukazaniu się św. Hubertowi jelenia z krzyżem w środku wieńca. Dzień św. Huberta, 3 (...)

harapowisko

rękojeść harapa.

heco! heco!

zawołanie przywołujące charty do jeźdźca, który dostrzegł zająca.

hukać

o naganiaczach: głośno zachowywać się w miocie.

huczek

dawna nazwa naganiacza głośno pędzącego zwierzynę.

hefard

dawna nazwa sokoła złapanego przy pierwszym pierzeniu.