Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: huczek

huczek

dawna nazwa naganiacza głośno pędzącego zwierzynę.

Huczek to dawna nazwa naganiacza, czyli osoby lub psa, której zadaniem jest głośne pędzenie zwierzyny podczas polowania. Naganiacz ma za zadanie sprawić, aby zwierzęta poruszały się w stronę myśliwych, co ułatwia polowanie. Metoda ta została wykorzystywana głównie w łowiectwie klasycznym, gdy nie używano broni palnej.

Huczek był często wykorzystywany podczas polowań na dużą zwierzynę, taką jak jeleń, daniel czy dzik. Naganiacz, wyposażony w huczek, musiał być potrafił utrzymywać kontakt ze zwierzyną i przeganiać ją w kierunku myśliwych. Warunkiem skuteczności tej metody było umiejętne prowadzenie naganiacza oraz odpowiednie przygotowanie i współpraca z resztą drużyny łowieckiej.

Współcześnie stosowanie huczka jako narzędzia polowania jest rzadkością. Obecnie do pędzenia zwierzęcia używa się raczej innych metod, a sama nazwa "huczek" często kojarzy się z tradycją i historią łowiectwa. Mimo to, historia i funkcja huczka stanowią istotny element w dziedzictwie kulturowym polskiego łowiectwa.

Warto zaznaczyć, że tradycyjne metody polowań nadal są praktykowane przez niektóre środowiska myśliwskie jako forma zachowania dziedzictwa łowieckiego oraz szacunek dla historii polowania. Dla wielu entuzjastów łowiectwa nauka o starodawnych narzędziach i technikach służących do polowania stanowi ważny wkład w rozwój ich pasji i zrozumienie tradycji łowieckiej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj huczek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę H

zobacz pełną listę haseł

harapowisko

rękojeść harapa.

Holland - Holland

fabryka broni w Londynie produkująca najwyższej klasy dubeltówki. Strzelby tej firmy mają zawsze w prawej lufie 1/4 czoka, w lewej 3/4 czoka.

hierarchia łowiecka

ustalona przez tradycję łowiecką klasyfikacja zwierzyny. Według hierarchii łowieckiej układany jest np. pokot. Pierwsze miejsce w hierarhii. zajmuje sierść (łoś, jeleń, daniel, muflon, (...)

Hubert św.

Święty Hubert ur. ok. 656 zm. ok. 727 r. - od końca XV wieku patron myśliwych. Legenda głosi o ukazaniu się św. Hubertowi jelenia z krzyżem w środku wieńca. Dzień św. Huberta, 3 (...)

historia łowiectwa w Polsce

Łowiectwo było jednym z podstawowych zajęć ludów pierwotnych na całym świecie, również i w Polsce znajdujemy liczne ślady polowań ludzi jaskiniowych. Historia łowiecka nowożytnego w (...)

halizna

powierzchnia leśna pozbawiona drzew, leżąca dłuższy czas odłogiem.

heć! heć!

okrzyk nakazujący chartom gonienie zająca lub lisa.

hejnał żurawi

głos wydawany przez żurawie regularnie wieczorem, i przed świtem.

huczka, huczka, lochanie

okres godowy u dzików; zaczyna się pod koniec listopada i trwa ok. 6 tygodni.

harapowy

zwierz uszczuty przez charty.