Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: jeleniarz

jeleniarz

myśliwy zamiłowany w polowaniu na jelenie.

Jeleniarz to myśliwy z pasją i specjalizacją w polowaniu na jelenie. Jest to rodzaj myślistwa związany z łowieniem jednego z najbardziej pożądanych gatunków zwierzyny łownej, jakim są jelenie. Wymaga to szerokiej wiedzy na temat zachowań i zwyczajów jeleni, umiejętności strzeleckich oraz przygotowania do polowania. Jeleniarz musi być nie tylko dobrze wyposażony w sprzęt myśliwski, tak jak lornetka, karabin lub łuk, ale też musi posiadać umiejętności tropienia i lokalizowania jeleni w ich naturalnym środowisku.

Jeleniarstwo jest trudnym hobby, które wymaga od myśliwego zdolności obserwacji, cierpliwości oraz znajomości terenu i zachowań dzikiej zwierzyny. Polowanie na jelenie dostarcza uczucia satysfakcji oraz dumy tym, którzy odnoszą sukcesy w upolowaniu tych pięknych zwierząt. Jednocześnie jednak wiąże się z odpowiedzialnością za przestrzeganie regulacji dotyczących ochrony i liczebności populacji jeleni oraz bezpieczeństwa podczas polowań.

Dla jeleniarza ważne jest również posiadanie świadomości ekologicznej i etycznej postawy wobec działalności łowieckiej. Łowiectwo przynależy do tradycji wielu regionów i ma istotny wpływ na kształtowanie harmonijnego stosunku człowieka do przyrody. Jeleniarstwo jako forma myślistwa wymaga od swoich wyznawców posiadania szerokiej wiedzy na temat biologii i ekologii jeleni oraz podejmowania działań zgodnych z zasadami zdrowego zarządzania populacjami dzikiej zwierzyny.

Podsumowując, jeleniarz to myśliwy specjalizujący się w polowaniu na jelenie, który łączy pasję do myślistwa z szeroką wiedzą na temat tej szlachetnej zwierzyny oraz poszanowaniem dla naturalnego środowiska.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj jeleniarz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę J

zobacz pełną listę haseł

jednostka jelenia

jednostka przeliczeniowa, którą stosujemy przy obliczaniu prawidłowej obsady łowiska jeleniowatymi: 1 jeleń = 2 daniele = sarny.

jastrzębiarstwo

przeciwstawiane często sokolnictwu polowanie z jastrzębiami jako ptakami łowczymi.

jenot, jenot (Nyctereutes procyonides Gray)

gatunek z rodziny psów, pochodzący z Mandżurii i Japonii. Introdukowany w europejskiej części ZSRR rozprzestrzenił się poza granice. Do Polski dotarł w 1955 r. Długość ciała 65- 80 cm, (...)

jagnię

młody muflon.

jastrzębnik

myśliwy, specjalizujący się w polowaniu z ułożonym jastrzębiem.

język spustowy

część mechanizmu spustowego broni w kształcie dźwigni, którą naciskamy palcem chcąc oddać strzał

jazgot

ujadanie wilków lub psów.

jasła

drabina, za którą kładzie się karmę dla zwierzyny płowej.

jałówka

tamka ssaka, która nic miała jeszcze potomstwa.

jarząbek, jarząbek (Tetrastes bonasia L.)

ptak z rodziny głuszców rzędu kuraków. Najmniejszy krajowy kurak leśny; upierzenie jasnobrązowe upstrzone. Kogut ma czubek na głowie i czarne podgardle, ogon krótki. Długość ciała 36-45 (...)