Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: jenot

jenot, jenot (Nyctereutes procyonides Gray)

gatunek z rodziny psów, pochodzący z Mandżurii i Japonii. Introdukowany w europejskiej części ZSRR rozprzestrzenił się poza granice. Do Polski dotarł w 1955 r. Długość ciała 65- 80 cm, ogon 15-25 cm, ciężar ciała około 5 kg wiosną i dochodzi do około 8 kg jesienią. Sierść brunatnoszara z czarną pręgą wzdłuż grzbietu, po bokach głowy kępy długich włosów, ogon puszysty. Zamieszkuje lasy, chętnie korzystając z nor lisów i borsuków. Ruja styczeń-luty; po 2-miesięcznej ciąży samica pomiata 5-7 szczeniąt, które ssą matkę około 2 miesięcy. Dojrzałość płciową uzyskuje po 9- 11 miesiącach życia. Pożywienie j. stanowią gryzonie, jaja, ptaki gnieżdżące się na ziemi, żaby, owady, rośliny, owoce i jagody. Na jenoty poluje się przypadkowo.

Jenot (Nyctereutes procyonoides) – drapieżny ssak z rodziny psowatych. Gatunek ten wywodzi się z Mandżurii i Japonii, a następnie został introdukowany do europejskiej części Związku Radzieckiego, skąd rozprzestrzenił się poza granice. Do Polski przybył w 1955 roku. Jenot charakteryzuje się długością ciała oscylującą między 65 a 80 cm, długością ogona wynoszącą od 15 do 25 cm oraz wagą wahającą się w granicach 5 kg wiosną i osiągającą około 8 kg jesienią. Jego sierść jest brunatnoszara z czarną pręgą wzdłuż grzbietu, po bokach głowy występują kępy długich włosów, a ogon jest puszysty.

Ten gatunek zamieszkuje lasy, gdzie chętnie korzysta z nor lisów i borsuków. Ruję obchodzi od stycznia do lutego, a po dwumiesięcznej ciąży samica rodzi zazwyczaj od 5 do 7 szczeniąt, które karmi mlekiem przez około 2 miesiące. Osobniki te osiągają dojrzałość płciową po około 9-11 miesiącach życia. Ich dieta składa się głównie z gryzoni, jaj, ptaków gnieżdżących się na ziemi, żab, owadów oraz roślin, owoców i jagód.

W Polsce jenoty nie są obiektem intensywnego polowania ze względu na ich małą populaś chociaż niektóre regiony mogłyby mieć różne podejście do tych zwierząt. W kontekście ochrony środowiska naturalnego obserwuje się kontrolowane metody zarządzania populacją jenotów przy współpracy z myśliwymi oraz dbanie o równowagę ekosystemu.

Jednocześnie warto zwrócić uwagę na fakt, że w wielu miejscach jenoty uważane są za inwazyjny gatunek i podlegają specjalnym programom monitoringu i regulacji populacji ze względu na swoje negatywne oddziaływanie na lokalne ekosystemy oraz konkurencję o pokarm ze zwierzętami dzikimi.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj jenot w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę J

zobacz pełną listę haseł

jastrzębiec

dawna nazwa samołówki do chwytania ptaków drapieżnych.

jasła

drabina, za którą kładzie się karmę dla zwierzyny płowej.

język spustowy

część mechanizmu spustowego broni w kształcie dźwigni, którą naciskamy palcem chcąc oddać strzał

jastrząb gołębiarz, jastrząb gołębiarz (Accipiter gentilis L.)

ptak drapie&ty z rodziny jastrzębiowatych, długość ciała samca 53-55 cm, samicy 60-63 cm, rozpiętość skrzydeł odpowiednio 101-103 cm oraz 116-120 cm. Upierzenie brązowe lub (...)

jazgot

ujadanie wilków lub psów.

jałowa

samica, która nie może mieć potomstwa.

język łowiecki

fachowe słownictwo myśliwskie powstałe na przestrzeni wieków i ciągle żywe wśród myśliwych. Polski język łowiecki został szczegółowo opracowany przez Stanisława Hoppego, autora (...)

jastrzębiarstwo

przeciwstawiane często sokolnictwu polowanie z jastrzębiami jako ptakami łowczymi.

jagdterier

niemiecki terier myśliwski, używany jako dzikarz i norowiec. Ma twardą, szorstką sierść, przylegającą do skóry. Maść czarna, podpalana na pysku, łapach, piersi i podogoniu. Wysokość (...)

janczarka

dawna strzelba myśliwska pochodzenia wschodniego o długiej lufie i zakrzywionej kolbie.