Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kapitalny

kapitalny

określenie samca zwierzyny płowej noszącego medalowe poroża.

Termin "kapitalny" w łowiectwie odnosi się do samca zwierzyny płowej, który nosi medalowe poroże. Poroże medalowe charakteryzuje się zazwyczaj dużymi rozmiarami oraz charakterystycznym wyglądem, często posiadając wyraźne zagięcia lub zakrzywienia. Jest to cecha szczególnie pożądana przez myśliwych, uważana za oznakę siły i dobrego zdrowia samca. Poroże medalowe występuje u różnych gatunków zwierzyny płowej, m.in. jeleni, saren, danieli i muflonów. W przypadku jeleni i saren, może ono osiągać nawet do 2 metrów długości, natomiast w przypadku danieli i muflonów jest mniejsze, lecz nadal charakterystyczne.

Polowanie na samce kapitalne jest praktykowane nie tylko ze względu na fascynację imponującymi porożami, lecz również w celu ochrony populacji zwierzyny płowej. Silne samce mają większe szanse na przetrwanie oraz ich potomstwo konkuruje skuteczniej o pozycję w stadzie. Dlatego też zachowanie równowagi populacji oraz chronienie genetycznie silnych osobników stanowi istotny element etyki łowieckiej.

Warto zauważyć również, że sama nazwa "kapitalny" pochodzi od słowa "kapitał", co nawiązuje do wartości ekonomicznej takiego trofeum łowieckiego. Jednak dla wielu myśliwych chodzi nie tylko o rangę czy wartość finansową poroża; jest to także kwestia szacunku dla natury i jej piękna oraz dbałości o zdrowie populacji dzikiej zwierzyny płowej. Termin ten zatem obejmuje zarówno aspekty praktyczne jak i symboliczne łowiectwa.

Podsumowując, termin "kapitalny" odnosi się do samca zwierzyny płowej noszącego medalowe poroże, które jest cechą szczególnie pożądaną przez myśliwych ze względu na symbolizowanie siły i dobrego zdrowia oraz wpływając na równowagę populacji dzikiej zwierzyny płowej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kapitalny w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kwakanie

głos wydawany przez dzikie kaczki.

kuraki, grzebiące, kuraki, grzebiące (Galliformes)

rząd ptaków obejmujący ok. 240 gatunków, przeważnie leśnych. W Polsce ze zwierząt łownych do kuraków należą: z rodziny głuszców - głuszec, cietrzew, jarząbek oraz z rodziny (...)

królewski strzał

w przypadku, gdy strzelony ptak spada myśliwemu pod nogi.

kryteria odstrzału sarn

podział rogaczy na klasy wiekowe:
klasa I - 1 i 2 poroże (2 i 3 rok życia),
klasa II - 3 i 4 poroże (4 i 5 rok życia),
klasa III - 5 poroże i starsze (6 rok życia i (...)

klempa

samica łosia, łosza

konserwacja broni

jedna z najważniejszych czynności gwarantująca długie i sprawne działanie broni. Po wyczyszczeniu broni, lufy pokrywamy smarem neutralizującym działanie mas powybuchowych. Smar ten (...)

kokcielić

o pardwach i cietrzewiach: wydawać głos.

kociołek

dawna nazwa mosiężnej części łuski naboju śrutowego.

kłańce

zęby wilka.

kołnierz

długie kędzierzawe piórka wokół szyi, wyrastające kogutom batalionów w okresie godowym. Cechuje je ogromna zmienność barwy i rysunku.