Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: karma

karma

pokarm dla zwierzyny dostarczany przez myśliwych. Dzieli się ją na: 1) objętościowo suchą: siano, słoma, liściarka, pędy;
2) objętościowo soczystą: ziemniaki, buraki, topinambur, rzepa, jarmuż;
3) treściwą: żołędzie, bukiew, ziarno zbóż, kasztany.

Karma jest jednym z podstawowych elementów łowiectwa, którego celem jest zadbanie o odpowiednie żywienie zwierząt dzikich, zwłaszcza w okresach, gdy naturalne zasoby pożywienia są ograniczone. Myśliwi dostarczają karmę, która może być sucha, soczysta lub treściwa. Sucha karma obejmuje siano, słomę, liściarkę i pędy, dostarczając zwierzynie błonnika i witamin. Soczysta karma to warzywa takie jak ziemniaki, buraki, topinambur i rzepa, bogate w składniki odżywcze niezbędne dla zdrowia zwierzyny. Natomiast treściwa karma zawiera żołędzie, bukiew, ziarno zbóż i kasztany - bogate w białko i inne składniki odżywcze potrzebne dla zdrowia zwierząt.

Dzięki dostarczaniu karmy myśliwi mogą wspomagać populacje dzikich zwierząt w trudnych okresach niedoboru pożywienia oraz wzmocnić ich odporność na choroby. Karma stanowi ważny aspekt praktyki łowieckiej, umożliwiającą kontrolowanie równowagi ekologicznej poprzez zapewnienie zwierzynie odpowiedniego pożywienia w niesprzyjających warunkach atmosferycznych czy braku naturalnych źródeł pożywienia.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj karma w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kwiat

ogon łosia, jelenia, daniela i jamy.

kwoktać

o samicy głuszca lub cietrzewia: wydawać głos.

klacz

1) szyk lotu niektórych ptaków wędrownych, np. gęsi, żurawi;
2) dźwignia otwierająca broń łamaną;
3) przyrząd służący do wyciągania łusek z broni śrutowej (jeżeli nie (...)

kwadruplet

cztery kolejne bezpośrednie celne strzały oddane przez myśliwego.

kwakanie

głos wydawany przez dzikie kaczki.

kocioł

sposób polowania na zające, polegający na otaczaniu terenu przez myśliwych rozdzielanych naganiaczami. Następnie myśliwi (wraz z naganiaczami) posuwają się koncentrycznie do środka (...)

kapturzenie

nakrywanie kapturem głowy ptaka łowczego.

karnal

inaczej kaptur.

korkociągi

parostki rogacza skręcone na ogół na skutek motylicy wątrobowej.

kaczki właściwe, kaczki właściwe, pływające

kaczki o wydłużonym kształcie ciała, ogonie lekko zadartym, do końca którego sięgają skrzydła. Dobrze latają. Gniazda zakładają na lądzie, blisko wody. Żerują na lądzie i w (...)