Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: klekotka

klekotka

inaczej kołatka.

Klekotka (inaczej kołatka) to przyrząd łowiecki, który służy do imitowania dźwięków wydawanych przez kopytne zwierzęta, takie jak sarny, jelenie, czy dziki. Składa się z metalowego cylindra, w którym znajdują się kulki lub metalowe płytki. Klekotka działa na zasadzie ruchu wstrząsowego, powodującego uderzenie kulki lub płytki w ścianki cylindra i wydając charakterystyczne dźwięki. Jest stosowana przez myśliwych do pozyskiwania zwierzyny poprzez imitację dźwięków emitowanych przez kopytne zwierzęta.

W trakcie polowania myśliwy wykonuje szybkie ruchy ręką, co powoduje wydawanie dźwięków imitujących kopytne zwierzęta. Dzięki temu może przyciągnąć zwierzynę w swoją stronę lub wywołać u niej reakcję obronną, umożliwiając lepsze ukierunkowanie strategii polowania. Klekotka jest jednym z wielu przyrządów łowieckich stosowanych przez myśliwych na całym świecie w celu poszerzenia swoich zdolności jako naganiacza oraz pozyskania zwierzyny.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj klekotka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

komora

klatka piersiowa zwierzyny grubej. Strzał na komorę jest najpewniejszy.

kominek

w strzelbach kapiszonowych rurka wkręcona do komory nabojowej, na którą nakładało się kapiszon. Doprowadzała ona ogień do prochu (zob. (...)

kuraki, grzebiące, kuraki, grzebiące (Galliformes)

rząd ptaków obejmujący ok. 240 gatunków, przeważnie leśnych. W Polsce ze zwierząt łownych do kuraków należą: z rodziny głuszców - głuszec, cietrzew, jarząbek oraz z rodziny (...)

kapelusznik

staropolskie określenie bardzo starego odyńca.

kaganiec

zabezpieczenie wykonane z drutu lub rzemienia zakładane psom lub tchórkom (fretkom), uniemożliwiające im kąsanie.

kłusownictwo

nielegalne wchodzenie w posiadanie zwierzyny.

kotlina, kotlina, kotowina

małe zagłębienie w ziemi, stanowiące w okresie bezśnieżnym legowisko zająca.

karma

pokarm dla zwierzyny dostarczany przez myśliwych. Dzieli się ją na: 1) objętościowo suchą: siano, słoma, liściarka, pędy;
2) objętościowo soczystą: ziemniaki, buraki, topinambur, (...)

kosz jastrzębi

samołówka do chwytania żywcem drapieżników skrzydlatych stosowana w sokolnictwie.

komora nabojowa

część lufy, do której wkłada się nabój. Długość komory nabojowej jest wybita razem z kalibrem na zewnętrznej jej stronie (np. 12/70 oznacza, że komora nabojowa ma 70 mm dlugości). W (...)