Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kokcydioza

kokcydioza

niebezpieczna choroba kuropatw i bażantów, wywoływana przez pierwotniaki z rodzaju Eimeria. Zwalczanie polega na niszczeniu padłych ptaków i ostrej dezynfekcji ośrodków hodowlanych.

Kokcydioza to choroba zakaźna występująca głównie u kuropatw i bażantów, wywoływana przez pierwotniaki z rodzaju Eimeria. Objawy kokcydiozy obejmują biegunkę, utratę apetytu, osłabienie, wymioty oraz znaczną utratę wagi ciała. Choroba ta może prowadzić do śmierci ptaków z powodu odwodnienia lub innych komplikacji. Kokcydioza jest szeroko rozpowszechniona w hodowlach ptaków i stanowi istotne zagrożenie dla ich zdrowia i kondycji. Dlatego ważne jest utrzymanie czystych ośrodków hodowlanych oraz unikanie stresu u ptaków, co z kolei może pomóc w zapobieganiu tej chorobie.

Ponadto, regularne monitorowanie stanu zdrowia ptaków oraz szybka reakcja na ewentualne objawy kokcydiozy stanowią istotny element zwalczania tej choroby. W przypadku zarażenia ptaków konieczne jest natychmiastowe usunięcie chorych osobników, niszczenie padłych ptaków oraz gruntowna dezynfekcja ośrodków hodowlanych. Dodatkowo, w przypadku ciężkich infekcji można stosować leki przeciwpasożytnicze w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się pierwotniaków Eimeria.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kokcydioza w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kapelusznik

staropolskie określenie bardzo starego odyńca.

kuraki, grzebiące, kuraki, grzebiące (Galliformes)

rząd ptaków obejmujący ok. 240 gatunków, przeważnie leśnych. W Polsce ze zwierząt łownych do kuraków należą: z rodziny głuszców - głuszec, cietrzew, jarząbek oraz z rodziny (...)

królik, królik (Oryctolagus cunicu- lus L.)

gatunek z rodziny zającowatych. Długość ciała 35-50 cm, ogona 4,5-7,5 cm, ciężar 1,5-2 kg. Sierść na wierzchu ciała szara, spód biały, kończyny żółtorude. Zamieszkuje suche lasy (...)

kopać

o broni myśliwskiej, uderzającej myśliwego w ramię podczas strzału.

kłusownik

człowiek uprawiający kłusownictwo.

kuna domowa, kamionka, kuna domowa, kamionka (Martes foina Brexleben)

zwierzę łowne z rodziny łasicowatych podobne do kuny leśnej, lecz z nosem o barwie czerwonawej i białej plamie na spodzie szyi (rozwidlonej - ważna cecha odróżniająca). Znajduje się pod (...)

kąpielisko, kąpielisko, brochowisko

miejsce uczęszczane przez dziki, jelenie lub losie w ciągu całego roku w celu zażywania kąpieli. Kąpieliska w łowisku są bardzo ważne, gdyż ich brak może powodować migracje zwierzyny. W (...)

kocić się

o samicach rysia, sarny, muflona, kozicy, zająca i królika: wydawać potomstwo na świat.

krowa

samica żubra.

klekotać

kołatać kołatkami podczas polowania z naganką.