Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kopać

kopać

o broni myśliwskiej, uderzającej myśliwego w ramię podczas strzału.

Kopanie to efekt uboczny używania broni myśliwskiej, polegający na odczuwaniu silnego uderzenia w ramieniu przez myśliwego podczas strzału. Jest spowodowane siłą odrzutu, której występowanie wynika z przemieszczenia pocisku przez lufę broni. Siła odrzutu prowadzi do ruchu całej broni w kierunku tyłu, co skutkuje kopaniem w ramieniu myśliwego. Aby zmniejszyć siłę odrzutu i uniknąć kopania, myśliwi wykorzystują specjalne techniki strzelania oraz stosują amortyzatory odrzutu, które absorbują część energii odrzutu. Amortyzatory te są szczególnie przydatne w przypadku broni dużego kalibru. Unikanie kopania jest istotne ze względu na bolesność tego zjawiska oraz możliwość obrażeń ramienia bądź barku myśliwego. Dlatego ważne jest, aby myśliwi stosowali odpowiednie techniki strzelania i wyposażali swoją broń w amortyzatory odrzutu, aby minimalizować ryzyko powstania obrażeń.

Kopanie stanowi istotne zagadnienie dla myśliwych ze względu na konieczność zapewnienia sobie jak największego komfortu podczas polowania oraz minimalizacji ryzyka urazów związanych z korzystaniem z broni palnej. Dezaprobatą cieszy się wykorzystywanie technik strzelania sprzyjających kopaniu w celach sportowych czy rekreacyjnych, ponieważ grozi to wystąpieniem kontuzji i urazów u osób strzelających. W konsekwencji, zwalczanie kopania staje się istotnym elementem procesu treningowego i dbałości o bezpieczeństwo podczas użytkowania broni myśliwskiej.

W kontekście praktyki łowieckiej należy zdawać sobie sprawę z wpływu ergonomii broni na wystąpienie kopania. Wybór odpowiedniej broni oraz jej dopasowanie do fizycznych cech użytkownika mogą mieć istotny wpływ na zmniejszenie lub wręcz wyeliminowanie problemu kopania podczas strzału. Dobór odpowiednich technik strzelania oraz akcesoriów wspomagających absorbowanie energii odrzutu staje się elementem troski o komfort i bezpieczeństwo podczas polowań.

Warto również podkreślić, że problem kopiacej broni staje się mniej dotkliwy dzięki ciągłemu rozwojowi technologii broni palnej oraz akcesoriów mających na celu redukcję siły odrzutu. Innowacje w dziedzinie konstrukcji działające jako tłumiki rekompensacyjne czy układy redukujące energię kinetyczną oddziałującą na strzelca pozwalają na znaczną poprawę komfortu użytkowania broni i minimalizację problematyki związanej z kopaniem.

Uważa się również, że kwestia zapobiegania kopaniu nabiera szczególnego znaczenia w kontekście edukacji nowych adeptów sztuki łowieckiej oraz osób korzystających z broni palnej w różnych celach hobbystycznych czy zawodowych. Podstawowe umiejętności manipulowania bronią, prawidłowa postawa i ergonomiczne prowadzenie strzału stanowią kluczowe aspekty minimalizacji skutków kopiacej BRONI działającego przy pomocy ludzi.

Z uwagi na powyższe konteksty ważne jest przekazywanie kompleksowej edukacji dotyczącej kopiacej BRONI oraz promocja świadomości dotyczącej sposobów zapobiegania temu zjawiskowi zarówno wśród obecnych jak i przyszłych użytkowników broni palnej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kopać w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kluczka

odskok zwierza w bok podczas ucieczki.

kniazienie

odgłos wydawany przez przestraszonego zająca

kapitalny

określenie samca zwierzyny płowej noszącego medalowe poroża.

kuraki, grzebiące, kuraki, grzebiące (Galliformes)

rząd ptaków obejmujący ok. 240 gatunków, przeważnie leśnych. W Polsce ze zwierząt łownych do kuraków należą: z rodziny głuszców - głuszec, cietrzew, jarząbek oraz z rodziny (...)

krajce

brzegi dzioba jastrzębia.

karmicy

służebnicy książęcy, zajmujący się karmieniem psów myśliwskich.

kufa

pysk psa myśliwskiego.

kłańce

zęby wilka.

kogut

samiec niektórych ptaków, w tym wszystkich kuraków.

komora

klatka piersiowa zwierzyny grubej. Strzał na komorę jest najpewniejszy.