Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kudły

kudły

zmierzwiona długa sierść niedźwiedzia.

Kudły to zmierzwiona długa sierść niedźwiedzia. Kudły stanowią jedną z charakterystycznych cech wyglądu niedźwiedzi, nadając im zwalisty wygląd. Są to długie, mocne włosy, rosnące na grzbiecie oraz bokach ciała zwierzęcia. Kudły zapewniają ochronę przed chłodem i wilgocią, co jest istotne szczególnie dla gatunków zamieszkujących chłodne obszary tundry lub lasów iglastych.

W łowieckim kontekście termin "kudły" może odnosić się także do kolekcjonerskiej działki egzotycznych upolowanych trofeów, obejmującej również szaty skórzane (niedźwiedziece łapy). Kudły niedźwiedzia są często cenionym i pożądanym trofeum łowieckim, a ich zbieranie stanowi tradycję dla niektórych społeczności myśliwskich.

Gromadzenie kudeł z polowań jest również powszechne wśród kolekcjonerów i miłośników przyrody, którzy doceniają zarówno estetyczną jak i symboliczną wartość tych elementów. Dla wielu osób posiadanie kudeł niedźwiedzia stanowi prestiżowy sposób upamiętnienia udanej wyprawy łowieckiej lub okazji do podziwiania piękna natury.

Podsumowując, kudły to długie, zmierzwione sierści niedźwiedzia stanowiące nie tylko istotny element izolacyjny dla zwierzęcia, ale także cenione trofeum łowieckie oraz obiekt kolekcjonerskiej fascynacji ze względu na swoją unikalność i estetykę.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kudły w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kuna leśna, tumak, kuna leśna, tumak (Martes martes L.)

gatunek z rodziny łasicowalych. Długość ciała 38-58 cm, ciężar 1-2 kg. Ubarwienie brunatnożółte, na spodzie szyi pomarańczowokremowa plama. Zamieszkuje lasy całej Polski. Porusza się (...)

kominek

w strzelbach kapiszonowych rurka wkręcona do komory nabojowej, na którą nakładało się kapiszon. Doprowadzała ona ogień do prochu (zob. (...)

kucharka

pierwsza kaczka przybywająca na zloty

kuper

tylna część ciała ptaków.

kaczkarnia

ośrodek sztucznej hodowli dzikich kaczek.

kwiat

ogon łosia, jelenia, daniela i jamy.

krycie

akt kopulacji u ssaków.

kłusownik

człowiek uprawiający kłusownictwo.

kobuz, kobuz (Falko subbuteo L.)

ptak z rodziny sokołów, gnieżdżący się w lasach i zagajnikach, objęty ochroną -|- dawniej ceniony w sokolnictwie.

kryteria odstrzału jeleni

podział byków na klasy wiekowe:
klasa I - 1-4 poroże (do 5 roku życia),
klasa II - 5-9 poroże (6-10 roku życia),
klasa III - 10 poroże i starsze (od 11 roku życia),
(...)