Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kuna domowa, kamionka

kuna domowa, kamionka, kuna domowa, kamionka (Martes foina Brexleben)

zwierzę łowne z rodziny łasicowatych podobne do kuny leśnej, lecz z nosem o barwie czerwonawej i białej plamie na spodzie szyi (rozwidlonej - ważna cecha odróżniająca). Znajduje się pod ochroną.

Kuna domowa, zwana też kamionką, jest gatunkiem łownym z rodziny łasicowatych, charakteryzującym się podobnym wyglądem do kuni leśnej. Istotną cechą odróżniającą kunę domową od kuni leśnej jest czerwonawy nos oraz obecność białej plamy na spodzie szyi. Zwierzę to występuje głównie w Europie Środkowej i Południowej oraz w Azji Mniejszej; zamieszkuje lasy liściaste lub mieszane, a także obszary miejskie. Kuna domowa jest zwierzęciem nocnym, które odżywia się przeważnie owadami, ptakami i małymi gryzoniami.

Ze względu na obserwowany spadek liczebności populacji kuny domowej, została ona objęta ochroną w celu zapobieżenia zagrożeniu wyginięciem. W niektórych rejonach uważana jest za gatunek zagrożony wyginięciem, co wymaga podejmowania działań mających na celu ograniczenie polowań oraz ochronę naturalnych siedlisk tych zwierząt. Konieczne jest ustalenie skutecznych strategii zachowania środowiska życia kuni domowej w celu zachowania jej populacji na odpowiednim poziomie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kuna domowa, kamionka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

klekotka

inaczej kołatka.

kulka

haczyk drewniany lub metalowy (niekiedy rogowy) służący do szybkiego patroszenia ptactwa (ważne w lecie podczas upałów).

kot

nazwa zająca i rysia.

kłańce

zęby wilka.

klapanie

pierwsza zwrotka pieśni głuszca (zob. pieśń głuszca).

klapak

młoda jeszcze nielotna kaczka.

kucharka

pierwsza kaczka przybywająca na zloty

kominek

w strzelbach kapiszonowych rurka wkręcona do komory nabojowej, na którą nakładało się kapiszon. Doprowadzała ona ogień do prochu (zob. (...)

karta stanowiskowa

kartka z kolejnymi numerami stanowisk w następujących po sobie miotach. Losowana na początku polowania zbiorowego ułatwia łowczemu sprawne i sprawiedliwe rozstawianie myśliwych.

kwiat

ogon łosia, jelenia, daniela i jamy.