Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kusza myśliwska

kusza myśliwska

ręczna broń miotająca, strzeląjąca bełtami. Składa się z masywnego łuku wykonanego zazwyczaj z rogu lub stali, rzadziej z drewna, przymocowanego poprzecznie do łoża z kolbą, wyposażonego w urządzenia spustowe. Do napinania łuków używano specjalnych naciągów (hak, lewar, wielokrążek, dźwignia). Kusza jako broń myśliwska stosowana była od wczesnego średniowiecza do XVIII w. (zob. historia broni myśliwskiej).

Kusza myśliwska to jedna z pierwotnych broni miotających wykorzystywanych przez człowieka do polowań. Skonstruowana jest z masywnego łuku, wykonanego z rogu, stali lub rzadziej drewna, przymocowanego do łoża z kolbą oraz posiada urządzenia spustowe. Aby napiąć łuk, używano specjalnych naciągów, takich jak hak, lewar, wielokrążek lub dźwignia. Kusza była szeroko stosowana od wczesnego średniowiecza do XVIII w., aż do pojawienia się broni palnej.

Wyposażona w bełty o dużej sile rażenia, kusza była skuteczną bronią łowiecką zdolną przebijać grube skóry zwierząt. Należy jednak zauważyć, że jej skuteczność była ograniczona przez krótki zasięg oraz czas potrzebny na naciągnięcie łuku. Dodatkowo do celownika wymagane były znaczne umiejętności i precyzja wzroku. Kusza myśliwska była też niezwykle ciężka i trudna w transporcie.

W dzisiejszych czasach kusze myśliwskie są głównie używane do celów sportowych i rekreacyjnych. Szczególnie popularne są w tradycyjnym strzelaniu myśliwskim, gdzie uczestnicy rywalizują strzelając do tarczy lub innych celów na określoną odległość.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kusza myśliwska w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kszyk, bekas kszyk, baranek, kszyk, bekas kszyk, baranek (Capella gallinago L.)

ptak z rodziny brodźców. Jest nieco większy od szpaka, posiada długi dziób, skrajne sterówki rudoszare, brunatno pręgowane, brzuch biały. Po zerwaniu się z ziemi wydaje głos. Podczas lotu (...)

kitka

bródka kozicy (trofeum).

kara myśliwska

ukaranie myśliwego za wykroczenie przeciwko przepisom łowieckim, jak również przeciwko etyce, czy nawet językowi łowieckiemu.

kuraki, grzebiące, kuraki, grzebiące (Galliformes)

rząd ptaków obejmujący ok. 240 gatunków, przeważnie leśnych. W Polsce ze zwierząt łownych do kuraków należą: z rodziny głuszców - głuszec, cietrzew, jarząbek oraz z rodziny (...)

korozja luf

uszkodzenie gładzi luf na skutek szkodliwego działania nieusuniętych resztek spalonego prochu.

kaptur, kaptur, kapa, karnal

nakrycie głowy ptaka łowczego, mające na celu zasłonięcie oczu podczas łowów. W ten sposób nie może on atakować zwierzyny, której myśliwy nie chce zdobyć. Kaptur myśliwy zdejmuje (...)

kielnia

inaczej plusk.

kotłowy

dawniej członek służby książęcej, zajmujący się żywieniem psów myśliwskich.

koza, koza, siuta

samica sarny.

karawan

pojazd służący do przewozu ubitej zwierzyny w czasie polowania.