Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: kwoktać

kwoktać

o samicy głuszca lub cietrzewia: wydawać głos.

Kwoktać - termin określający głos wydawany przez samicę głuszca lub cietrzewia. Jest to dźwięk podobny do koguta, charakterystyczny i łatwy do rozpoznania, często słyszany w porze wieczornej lub nocnej. Samica kwokta, aby zwrócić uwagę samca i zaprosić go do godów. Ponadto, kwoktanie jest używane do oznaczenia terytorium oraz ostrzegania innych ptaków przed intruzami. Dodatkowo, samica może wydawać ten dźwięk dla wyrażenia swojego nastroju czy stanu emocjonalnego. Kwoktanie pełni istotną rolę w komunikacji między ptakami oraz pomaga myśliwym identyfikować gatunki i określać miejsce występowania poszczególnych ptaków łownych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj kwoktać w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę K

zobacz pełną listę haseł

kwiel

gwizdek służący do przywabiania ptaka łowczego

komora nabojowa

część lufy, do której wkłada się nabój. Długość komory nabojowej jest wybita razem z kalibrem na zewnętrznej jej stronie (np. 12/70 oznacza, że komora nabojowa ma 70 mm dlugości). W (...)

korona

co najmniej trzy wierzchołkowe odnogi wieńca jelenia kończące tyki. W zależności od kształtu noszą rozmaite nazwy: dłoniasta, kandelabrowa, kielichowa, kotwicowa, krzaczasta, łopaciasta (...)

kwiat

ogon łosia, jelenia, daniela i jamy.

kaczki

nazwa obejmująca szereg gatunków z rzędu blaszkodziobych. Dzielimy je na kaczki właściwe, czyli pływające, oraz grążyce.

kokcydioza

niebezpieczna choroba kuropatw i bażantów, wywoływana przez pierwotniaki z rodzaju Eimeria. Zwalczanie polega na niszczeniu padłych ptaków i ostrej dezynfekcji ośrodków hodowlanych.

kultura łowiecka

całokształt materialnych i duchowych osiągnięć łowiectwa na przestrzeni wieków. W jej zakres wchodzi m.in. literatura myśliwska, malarstwo, rzeźba, muzyka, język łowiecki, tradycje, (...)

krzyżak

lis mający ciemne futro z czarną pręgą wzdłuż grzbietu i w poprzek przez łopatki.

kapiszon, kapiszon, piston

dawna nazwa spłonki, którą stanowiła miedziana lub mosiężna miseczka nakryta kapturkiem i zawierająca rtęć piorunującą. Kapiszon nakładano na kominek zamka broni kapiszonowej. Od (...)

kuna leśna, tumak, kuna leśna, tumak (Martes martes L.)

gatunek z rodziny łasicowalych. Długość ciała 38-58 cm, ciężar 1-2 kg. Ubarwienie brunatnożółte, na spodzie szyi pomarańczowokremowa plama. Zamieszkuje lasy całej Polski. Porusza się (...)