Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: linijka

linijka

lekki czterokołowy pojazd konny służący, od drugiej połowy XIX w. do dziś, do polowań z podjazdu.

Linijka to lekki czterokołowy pojazd konny, wykorzystywany od drugiej połowy XIX wieku do dziś w polowaniach z podjazdu. Składa się z dwóch osi, na których zamocowane są cztery koła i jest napędzana przez dwa lub trzy konie, które są uwiązane do linijki. Konie są wyposażone w specjalne uprzęże pozwalające im na swobodne poruszanie się. Linijka cechuje się lekką konstrukcją, umożliwiając szybkie i łatwe manewrowanie, oraz wyposażona jest w specjalne hamulce zapewniające precyzyjne i bezpieczne prowadzenie polowań. Pojazd posiada również daszek chroniący łowców przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Linijka nadal cieszy się popularnością w łowiectwie ze względu na możliwość szybkiego oraz precyzyjnego manewrowania, co stanowi doskonałe narzędzie do polowań z podjazdu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj linijka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

lampy

oczy wilka.

lankastrówka

nazwa broni odtylcowej pochodząca od nazwiska jej wytwórcy, londyńskiego Charlcsa W. Lancastera. W 1852 r. udoskonalił on lefoszówkę. wprowadzając nabój z centralną spłoonką.

lisiurka

używana od XVI w. czapka zrobiona z lisa, z opuszczanymi na uszy klapami.

latarnia

łeb wilka.

lewka

lewa lufa strzelby myśliwskiej.

lęg

potomstwo ptasie z jednego zniesienia.

loftka

śrut o średnicy powyżej 4,5 mm; może być używany tylko do polowań na wilki.

liściarka

młode pędy drzew i krzewów liściastych zebrane wraz z liśćmi w maju lub czerwcu; wysuszone i nasolone stanowią doskonałą karmi dla zwierzyny w czasie zimy.

las

zespół biologiczny (układ ekologiczny), w którym właściwe dla niego: szata roślinna (głównie drzewiasta), zwierzęta i czynniki przyrody nieożywionej są wzajemnie uzależnione.

lefoszówka

pierwsza odtylcowa strzelba myśliwska wyprodukowana w 1832 r. przez C. Lel'aucheux. Iglica była wbudowana w tylną część łuski. Zaletą lefoszówki było szybkie ładowanie, wadą (...)