Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: lisiurka

lisiurka

używana od XVI w. czapka zrobiona z lisa, z opuszczanymi na uszy klapami.

Lisiurka to historyczna czapka używana od XVI wieku, wykonana z lisa, charakteryzująca się opuszczanymi na uszy klapami. Wykorzystywana głównie przez myśliwych, posiada okrągły kształt przypominający hełm, z dwoma otworami na oczy oraz daszkiem na wierzchołku. Klapki pełnią kluczową funkcję ochronną, zabezpieczając uszy przed zimnem i hałasem, a także umożliwiając regulację dostępu do otoczenia. Lisiurka nie tylko znakomicie spełnia wymagania praktyczne, lecz także dodaje elegancji i profesjonalizmu strojom myśliwych. Jej popularność w łowiectwie wynika zarówno z estetyki, jak i użytkowych walorów.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj lisiurka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę L

zobacz pełną listę haseł

lusterko

plamy na skrzydłach kaczek, np. granatowoniebieskie u krzyżówki.

lotny

o młodych ptakach umiejących już latać.

lornetka

przyrząd optyczny ułatwiający oglądanie zwierzyny, znajdującej się w dużej odległości od myśliwego. Jest konieczna przy wykonywaniu odstrzałów selekcyjnych. Każda lornetka posiada (...)

lefoszówka

pierwsza odtylcowa strzelba myśliwska wyprodukowana w 1832 r. przez C. Lel'aucheux. Iglica była wbudowana w tylną część łuski. Zaletą lefoszówki było szybkie ładowanie, wadą (...)

licówka

stara doświadczona lama, przewodniczka jeleniej chmary (lub danieli). Bardzo czujna pilnuje bezpieczeństwa całej chmary.

lisiurka

używana od XVI w. czapka zrobiona z lisa, z opuszczanymi na uszy klapami.

lampy

oczy wilka.

linia celowania

linia prosta łącząca oko myśliwego, przyrządy celownicze i cel (zob. celowanie).

latacz

w sokolnicłwie ptak łowczy ułożony tak, aby podczas polowania przelatywał nad stadem kuropatw powodując ich dotrzymanie i umożliwienie myśliwemu dojścia na odległość skutecznego (...)

las

zespół biologiczny (układ ekologiczny), w którym właściwe dla niego: szata roślinna (głównie drzewiasta), zwierzęta i czynniki przyrody nieożywionej są wzajemnie uzależnione.