Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: marmurek

marmurek

białe płatny na sterówkach ogona głuszca.

Marmurek to białe plamy występujące na końcu sterówek ogona dorosłego samca głuszca. Te plamy, zwykle mniejsze niż pięć centymetrów średnicy, są jedną z charakterystycznych cech, które pojawiają się u dojrzałych samców. Marmurki są istotnym elementem identyfikacji płci i wieku głuszców dla myśliwych, co pozwala im przestrzegać przepisów dotyczących polowań na młode lub samice. Zazwyczaj są łatwe do rozpoznania, ponieważ stanowią wyraźne białe plamy na ogonie i względnie łatwo wyróżniają się na tle reszty futra. Samce mają tendencję do noszenia marmurków wyżej, co czyni je bardziej widocznymi dla obserwujących. Konieczność dokładnego rozpoznania marmurka sprawia, że jest on istotnym aspektem umiejętności myśliwskich w polowaniu na głuszce.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj marmurek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę M

zobacz pełną listę haseł

mnich

jeleń byk o porożu w kształcie niskich guzów.

myszka

młody piżmak.

medalowy

(np. medalowy byk, rogacz) - zwierz o wyjątkowo dużym, mocnym trofeum, które po wycenie spełnia oficjalne, międzynarodowe kryteria nagrodzenia medalem.

marcowanie

okres godowy rysi i żbików.

mamrotać

o niedźwiedziu: mruczeć.

mener

przewodnik psa myśliwskiego.

majak

czółno zamaskowane trzciną lub gałęziami, służące do polowań na ptactwo wodne.

muflon, muflon (Ovis musimon Pallas)

jedyny w Europie dziko żyjący gatunek owcy. Do Polski został sprowadzony w 1902 r., obecnie występuje nielicznie w Sudetach. Długość ciała ok. 100 cm, wysokość barkowa 60-74 cm, dł. (...)

młódka

młody ptak łowny.

makieta

myśliwska tarcza przedstawiająca zwierza w naturalnej wielkości (zob. tarcza).