Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: miauczenie

miauczenie

głos wydawany przez żbiki.

Miauczenie to charakterystyczny dźwięk wydawany przez żbiki, które są małymi drapieżnymi ssakami z rodziny kotowatych. Ten dźwięk jest podobny do miauczenia domowych kotów, stąd też pochodzi nazwa tego zachowania. Miauczenie żbika jest skomunikowane z kontekstem społecznym i komunikacyjnym. Może ono pełnić funkcję werbalnej komunikacji między dorosłymi osobnikami, a także między matką a jej potomstwem.

Miauczenie u żbików jest zazwyczaj spotykane w okresie godowym i w trakcie opieki nad młodymi. W tej sytuacji dźwięk ten może służyć do nawiązania kontaktu między partnerami oraz matką a jej młodymi. Odpowiednio różne odgłosy miauczenia mogą przekazywać informacje o śladach zapachowych, statusie socjalnym czy stanem emocjonalnym.

Miauczenie nie jest jedynym dźwiękiem wydawanym przez żbiki - inne odgłosy takie jak warczenie, gwizdanie i mruczenie mogą także pełnić różne funkcje w komunikacji wewnątrzgatunkowej. Zatem miauczenie jest ważnym elementem zachowań społecznych i komunikacyjnych u żbików, umożliwiającym im efektywną wymianę informacji w ich naturalnym środowisku życia.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj miauczenie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę M

zobacz pełną listę haseł

mamrotać

o niedźwiedziu: mruczeć.

Mauser

sztucer repetier konstrukcji niemieckiego rusznikarza

myszkować

o lisie polującym na myszy.

mikita

lis.

mundur myśliwski

uroczysty, wyjściowy ubiór myśliwski, którego wzorzec został zatwierdzony przez Naczelną Radę Łowiecką. Składa się z ciemnozielonych spodni i marynarki, na której naszyte są (...)

mnich

jeleń byk o porożu w kształcie niskich guzów.

myślistwo

element składowy łowiectwa, obejmujący całokształt zagadnień związanych z wykonywaniem polowania.

miauczenie

głos wydawany przez żbiki.

michałek

dubelt z drugiego lęgu, przelatujący nielicznie przez Polskę we wrześniu i październiku z północnych lęgowisk ku południowi.

muflon, muflon (Ovis musimon Pallas)

jedyny w Europie dziko żyjący gatunek owcy. Do Polski został sprowadzony w 1902 r., obecnie występuje nielicznie w Sudetach. Długość ciała ok. 100 cm, wysokość barkowa 60-74 cm, dł. (...)