Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: niekoronny

niekoronny

jeleń byk noszący wieniec, którego tyki nie mają koron.

Niekoronny – termin używany w łowiectwie, określający jelenia byka noszącego wieniec, którego tyki nie posiadają koron. Jelenie te są uważane za mniej wartościowe, ponieważ korony na ich tykach nie występują lub są bardzo małe. Istnieje tradycja w polowaniach, że niektórzy myśliwi mogą preferować polowanie na jelenie koronne z imponującymi koronami, co może wpływać na ocenę wartości trofeum. Niekoronne jelenie byki mogą być mniej pożądane ze względu na mniejszą atutyczność.

W kontekście łowieckim, termin "niekoronny" odnosi się do charakterystyki fizycznej jelenich byków, która determinowana jest przez brak rozwiniętych czy widocznych koron na ich tykach. Dla myśliwych istotne jest rozróżnienie pomiędzy jelonkiem koronnym a niekoronnym ze względu na wartość trofeum oraz restrykcje i preferencje w polowaniu.

Ponadto, różnice pomiędzy jelnią koronną a niekoronną mają znaczenie również podczas oceny stanu populacji jeleni oraz regulacji gospodarki łowieckiej. Konieczne jest monitorowanie występowania obu typów jeleni i kontrola liczebności każdej z grup w celu utrzymania zdrowego ekosystemu leśnego.

Ogólnie rzecz biorąc, termin "niekoronny" jest istotnym pojęciem dla łowieckiego rejestru trofeów oraz oceny populacji dzikiej zwierzyny. Zrozumienie różnic pomiędzy jelnią koronną a niekoronną jest ważne zarówno dla myśliwych jak i naukowców zajmujących się ochroną przyrody i zarządzaniem populacjami dzikich zwierząt.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj niekoronny w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę N

zobacz pełną listę haseł

nadoczniak

druga (licząc od róży) odnoga wieńca jelenia lub łopaty daniela.

nabój myśliwski

jednostka amunicji myśliwskiej. Składa się z łuski wraz ze spłonką, Śrutu lub kuli, prochu, a w nabojach śrutowych ponadto z przybitek (wojłokowej i tekturowej), ewentualnie z (...)

nemrod

żartobliwa nazwa myśliwego, pochodząca od imienia legendarnego władcy kraju Szinar w południowej Mezopotamii Nimruda, który według księgi Genesis był słynnym myśliwym.

nęcisko

miejsce w lesie, gdzie wykłada się padlinę w celu przywabienia drapieżników (lisów, wilków i dzików).

norowce

psy myśliwskie przeznaczone do pracy w norach. Należą do nich teriery i jamniki.

nóż myśliwski

biała broń myśliwska, konieczna i niezbędna każdemu myśliwemu. Nóż myśliwski powinien być mocny, ostry i mieć piłkę (do cięcia kości); może być sztywny lub składany.

napuszczanie

końcowa część nauki ptaka łowczego, polegąjąca na wypuszczaniu go na zwierzynę już na łowach.

nadlufka, nadlufka, bok, dwojak

broń myśliwska o dwu lufach ułożonych pionowo. Może być śrutowa lub kulowa (tzw. ekspres bok) oraz kombinowana (kniejówka).

niemyśliwski czyn

zachowanie niezgodne z etyką myśliwską.

na pomyka

zabroniony obecnie sposób polowania na zające polegający na tym, że myśliwy szedł przez pole (sam) i strzelał do uciekających przed nim zajęcy.