Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: obkładanie

obkładanie, obkładanie, okładanie -

przeszukiwanie pola przez psa myśliwskiego w celu znalezienia i wystawienia (legawce) lub wypłoszenia (płochacze) ptactwa.

Obkładanie to technika polowania wykorzystująca psa myśliwskiego do przeszukiwania pola w celu znalezienia, wystawienia lub wypłoszenia ptactwa. Pies jest wyszkolony do szukania zwierzyny i reagowania na jej ruchy. W przypadku znalezienia ptactwa, pies może je wystawić lub wypłoszyć, umożliwiając myśliwym oddanie strzału.

Ta metoda polowania jest szczególnie skuteczna w przypadku ptaków, które są bardzo ruchliwe i trudne do namierzenia. Pies musi być nauczony, jak przemieszczać się po polu i reagować na zachowanie zwierzyny, co wymaga odpowiedniego wyszkolenia i doświadczenia.

Wyszkolony pies myśliwski jest kluczowym elementem obkładania, ponieważ jego umiejętności wpływają na skuteczność tej techniki łowieckiej. Dlatego też pies musi być odpowiednio ubrany, aby mógł swobodnie i sprawnie poruszać się po polu. Odpowiednia odzież i obuwie pozwalają mu uniknąć uszkodzeń i zapewniają wygodę podczas przeszukiwania terenu łowieckiego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj obkładanie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

odłowy

łowienie żywej zwierzyny za pomocą sieci, łowni itp. Wykonuje się je w celach naukowych lub przesiedlenia zwierzyny na inny teren.

ostatni kęs

tradycja wkładania strzelonej zwierzynie złomu z jedliny do pyska ( przed wręczeniem złomu myśliwemu).

oszczepnik

dawniej myśliwy polujący z oszczepem.

obciąć

1) o zwierzynie: ustalić za pomocą tropienia jej obecność w miocie;
2) o dzikach atakujących i raniących doskakujące do nich psy.

odyniec

stary samiec dzika (powyżej 4 lat) prowadzący samotny tryb życia (z wyjątkiem okresu huczki).

obkładanie, obkładanie, okładanie -

przeszukiwanie pola przez psa myśliwskiego w celu znalezienia i wystawienia (legawce) lub wypłoszenia (płochacze) ptactwa.

odstrzał selekcyjny

usuwanie z łowiska za pomocą odstrzału niepożądanych z punktu widzenia hodowli osobników zwierzyny płowej (zob. kryteria odstrzału selekcyjnego oraz (...)

otok

długi rzemień służący do prowadzenia psa myśliwskiego podczas układania oraz dochodzenia postrzałka.

oszczep

biała broń myśliwska używana od najdawniejszych czasów do pocz. XIX w. Składa się z grubego drzewca (dł. 2-2,5 m) i szerokiego, płaskiego, wydłużonego grotu o liściastym kształcie z (...)

opierak

środkowa odnoga (trzecia licząc od róży) wieńca jelenia.