Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: obwód łowiecki

obwód łowiecki

obszar wystarczający do prowadzenia samodzielnej gospodarki łowieckiej (przeważnie około 5000 ha) wydzielony jako jednostka administracyjna. Obszary łowieckie dzielimy na: polne, polno-leśne, leśne, wodno-bagienne, górskie.

Obszar łowiecki to stała jednostka administracyjna, zazwyczaj obejmująca około 5000 hektarów, konieczna do prowadzenia samodzielnej gospodarki łowieckiej. Obwody łowieckie dzielą się na kilka rodzajów, takich jak obszary polne, polno-leśne, leśne, wodno-bagienne oraz górskie. Odpowiedzialność za zarządzanie nimi spoczywa na myśliwych, którzy muszą utrzymać stabilną liczebność populacji dzikich zwierząt poprzez regularne monitorowanie oraz stosowanie odpowiednich działań regulacyjnych, włącznie ze sprawowaniem kontroli liczebności poprzez odstrzał kontrolny lub inne metody regulacji populacji. Dodatkowo obowiązkiem myśliwych jest dbanie o stan zdrowia tych populacji oraz zapewnienie im ochrony przed chorobami i szkodnikami. Chronią także obszary łowieckie przed nadmiernym wykorzystaniem przez ludzi i starają się zapobiec degradacji siedlisk.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj obwód łowiecki w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

odtrąbić

grać na trąbce myśliwskiej sygnały zakończenia miotu, polowania, lub też na śmierć ubitej zwierzyny.

odrzut

cofnięcie się broni po strzale spowodowane działaniem gazów prochowych, odczuwalne jako uderzenie w dołek strzelecki.

obrączkowanie

znakowanie ptaków do celów naukowych przez zakładanie im na nodze obrączki z adresem stacji, która dokonała obrączkowania. W przypadku strzelania ptaka z obrączką należy wysłać ją na (...)

odłowy

łowienie żywej zwierzyny za pomocą sieci, łowni itp. Wykonuje się je w celach naukowych lub przesiedlenia zwierzyny na inny teren.

organista

młody jeleń byk, który pierwszy zaczyna ryczeć wieczorem.

omyk

ogon zająca.

opolować

odbyć polowanie na części terenu.

ostoja

teren, na którym zwierzyna najchętniej przebywa.

okno

otwór wejściowy do lisiej nory.

odtylcówka

broń myśliwska ładowana od tyłu. Nazwa ta została wprowadzona dla odróżnienia tych strzelb od wcześniej produkowanych odprzodówek.