Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: odznaczenia łowieckie

odznaczenia łowieckie

nadawane myśliwym: 1) medale: brązowy, srebrny i złoty;
2) najwyższe odznaczenie łowieckie „Złom";
3) Medal za Zasługi dla Łowiectwa (nadawany niemyśliwym).

Odznaczenia łowieckie są to specjalne wyróżnienia nadawane myśliwym oraz innym osobom zasłużonym dla łowiectwa, w uznaniu ich wkładu i osiągnięć w dziedzinie polowania i ochrony przyrody. Istnieje kilka rodzajów odznaczeń łowieckich, z których najważniejsze to medale brązowy, srebrny i złoty. Medale te są przyznawane myśliwym za osiągnięcia w polowaniach, pielęgnowanie zwierzyny oraz zaangażowanie w ochronę środowiska naturalnego.

Najwyższym odznaczeniem łowieckim jest „Złom”, które jest symbolem najwyższego uznania dla osiągnięć myśliwych w Polskim Związku Łowieckim. Nadawane jest ono wyłącznie za wyjątkowe osiągnięcia myśliwskie oraz zaangażowanie w promocję idei ochrony przyrody i gospodarki łowieckiej. Otrzymanie „Złomu” jest zaszczytem i dowodem uznania dla pasji, wiedzy oraz wysiłku włożonego przez myśliwego w rozwój łowiectwa.

Ponadto istnieje również Medal za Zasługi dla Łowiectwa, który może być nadany zarówno myśliwym, jak i niemyśliwym osobom. Ten medal jest przyznawany za wybitne zasługi w rozwoju polowania, ochronie dzikiej fauny i flory, a także wspieranie działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

Odznaczenia łowieckie stanowią ważne elementy wyróżniania oraz motywowania osób działających na rzecz ochrony przyrody i uprawiania polowań z poszanowaniem zasad etycznych i zrównoważonej gospodarki łowieckiej. Otrzymanie takiego wyróżnienia wpływa pozytywnie na prestiż danego myśliwego lub działacza społecznego związanych z szeroko pojętą problematyką łowiecką oraz propaguje odpowiedzialne podejście do kultywowania tradycji polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj odznaczenia łowieckie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

okładać

inaczej obkładać.

ostatni kęs

tradycja wkładania strzelonej zwierzynie złomu z jedliny do pyska ( przed wręczeniem złomu myśliwemu).

oszczek

ujadanie psa myśliwskiego na widok wytropionej zwierzyny.

odbita

sztuka odpędzana od stada.

opolować

odbyć polowanie na części terenu.

odstrzał redukcyjny

odstrzał mający na celu zredukowanie nadmiaru osobników danego gatunku w łowisku. Stosuje się go wówczas, gdy w wyniku zlej gospodarki nastąpiło przekroczenie pojemności łowiska. Przy (...)

odwiatr

specyficzna woń, którą wydziela strzelona zwierzyna. Pozostaje przez pewien czas na tropie zwierzyny, co umożliwia psu myśliwskiemu odnalezienie jej.

obcierka, obcierka, ocierka

strzał raniący zwierza tylko powierzchownie.

opiekun stażysty

doświadczony myśliwy, wyznaczony przez zarząd koła łowieckiego, sprawujący pieczę nad stażystą, kandydatem na myśliwego.

odłowy

łowienie żywej zwierzyny za pomocą sieci, łowni itp. Wykonuje się je w celach naukowych lub przesiedlenia zwierzyny na inny teren.