Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: Order Złotego Jelenia

Order Złotego Jelenia

myśliwski order ustanowiony w 1672 r. przez księcia legnicko-brzeskiego Jerzego Wilhelma, ostatniego piasta śląskiego.

Order Złotego Jelenia – to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych polskich orderów myśliwskich. Został ustanowiony w 1672 roku przez księcia Jerzego Wilhelma, ostatniego przedstawiciela dynastii Piastów na Śląsku. Nazwa orderu nawiązuje do złotego jelenia, symbolu łowieckiego, który od wieków kojarzony jest z polowaniami i szlacheckim stylem życia. Order Złotego Jelenia miał charakter ekskluzywny i honorowy, przeznaczony dla wybitnych myśliwych oraz osób zasłużonych dla kultury łowieckiej.

Wśród jego członków znajdowali się zarówno znakomici myśliwi, jak i osoby pełniące wysokie funkcje państwowe czy o wybitnych osiągnięciach w dziedzinie nauki i sztuki. Order ten był wyrazem uznania dla pasjonatów polowania oraz promował etyczną i odpowiedzialną postawę wobec przyrody. Posiadanie Orderu Złotego Jelenia było synonimem honoru oraz wybitności w dziedzinie łowiectwa.

Od momentu swojego powstania Order Złotego Jelenia był symbolem elitarności oraz prestiżu w kręgach łowieckich, stanowiąc jednocześnie formę uznania dla osiągnięć w dziedzinie myślistwa oraz pielęgnowania tradycji łowieckiej. To ważny element historii polskiego łowiectwa, który nadal budzi duże zainteresowanie wśród miłośników przyrody oraz pasjonatów kultury myśliwskiej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj Order Złotego Jelenia w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

odnoga

odgałęzienie tyki w porożu jeleniowatych.

oblatany

ptak łowczy wyćwiczony w swobodnym lataniu.

ostoja

teren, na którym zwierzyna najchętniej przebywa.

okocić się

o samicach rysia, żbika, sarny, kozicy, muflona, zająca i królika: urodzić potomstwo.

oślada

trop kuny na śniegu.

otrąbić

ogłosić trąbieniem koniec polowania.

odbita

sztuka odpędzana od stada.

odstrzał redukcyjny

odstrzał mający na celu zredukowanie nadmiaru osobników danego gatunku w łowisku. Stosuje się go wówczas, gdy w wyniku zlej gospodarki nastąpiło przekroczenie pojemności łowiska. Przy (...)

okno

otwór wejściowy do lisiej nory.

otropić

ustalić za pomocą tropów miejsce zalegania zwierzyny.