Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: otrąbić

otrąbić

ogłosić trąbieniem koniec polowania.

Otrąbić - ogłosić trąbieniem koniec polowania.

Otrąbić to pojęcie związane z zakomunikowaniem zakończenia polowania za pomocą dźwięku trąby. Jest to tradycyjny sposób zawiadomienia myśliwych o końcu polowania i powrocie do bazy lub ośrodka myśliwskiego. Trąbienie kończące polowanie jest istotnym elementem bezpieczeństwa, ponieważ informuje myśliwych, że należy zaprzestać działań łowieckich, złożyć broń i wrócić do punktu zbornego.

Zgodnie ze zwyczajem, otrąbienie końca polowania jest precyzyjnym sygnałem dla uczestników, że nie wolno już podejmować żadnych działań łowieckich, gonić zwierzyny ani strzelać. Stanowi to istotne bezpieczne zakończenie wydarzenia łowieckiego oraz sygnalizuje przejście do kolejnych etapów spotkania myśliwskiego, takich jak analiza dzisiejszego polowania czy podziękowania dla uczestników.

Dodatkowo otrąbić określa także moment całkowitego zamknięcia sezonu polowań - kiedy wszystkie cykliczne dni na określony gatunek zostały wykorzystane lub gdy rada myśliwska podjęła decyzję o przerwaniu okresu polowań z innych przyczyn. Otrąbić w tym kontekście można rozumieć jako formalne ogłoszenie zakończenia sezonu łowieckiego na dany gatunek zwierzęcia.

W szczególności stosuje się termin "otrąbić" w odniesieniu do tradycyjnych form ustalania początku i końca polowań, co ma swoje korzenie w dawnych praktykach myśliwskich oraz stanowi istotny element dziedzictwa kulturowego myślistwa.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj otrąbić w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę O

zobacz pełną listę haseł

opolować

odbyć polowanie na części terenu.

obroża

skórzana lub metalowa opaska zakładana psu na szyję, umożliwiająca prowadzenie go na smyczy lub otoku.

okresy polowań

terminy, w których, na podstawie rozporządzenia ministra leśnictwa i przemysłu drzewnego, wolno polować na zwierzęta łowne.

ostatni miot

żartobliwie - myśliwska biesiada w terenie, organizowana bezpośrednio po polowaniu.

oblatywać

ćwiczyć ptaka łowczego w swobodnym lataniu.

odstrzał

1) odstrzeliwanie zwierzyny zgodnie z planem hodowlanym;
2) popularna nazwa zezwolenia na odstrzeliwanie zwierzyny (zob. (...)

odstrzał sanitarny

usunięcie z łowiska sztuki wyraźnie chorej. Można, a nawet należy, wykonać go bez względu na posiadanie odstrzału czy okres ochronny. Po dokonaniu odstrzału sztukę należy dostarczyć do (...)

otrąbić

ogłosić trąbieniem koniec polowania.

osiadły

o zwierzynie, która nie zmienia swojej ostoi.

okręgowy łowczy

przewodniczący zarządu okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego. Zarząd okręgowy jest organem wykonawczym okręgowej rady łowieckiej.