Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: pętla

pętla

splątane tropy zająca na śniegu.

Pętla to ślady pozostawione przez zająca na śniegu, które tworzą splątane tropy w kształcie okręgu lub spiralnych wzorów. Zając tworzy pętle podczas biegu w kółko, powodując, że tropy wyglądają jak zawiłe linie na ziemi pokrytej śniegiem. Pętle są często wykorzystywane przez łowców do określenia miejsca, w którym zając może się zatrzymać lub schować. Choć czasami trudne do odczytania ze względu na rozmiar czy koleinowość terenu, stanowią istotny element w procesie polowania, umożliwiając łowcom lepsze planowanie i podejmowanie trafniejszych decyzji.

Pętle są najbardziej widoczne na śniegu, choć można je również zaobaczyć na trawie oraz innych powierzchniach. Ich identyfikacja umożliwia łowcom określenie odległości i kierunku, w jakim zając się poruszał, co jest istotne przy planowaniu strategii polowania. Znaczenie pętli dla łowiectwa wynika zarówno z ich praktycznego znaczenia - umożliwiającego określenie położenia zwierzęcia, jak i ich znaczenia symbolicznego jako elementu natury wpływającego na przebieg polowania i skuteczność łowiecką.

Wartość informacyjna płynąca ze znalezienia pętli leży nie tylko w możliwości określenia lokalizacji zwierzęcia, ale również umożliwia ustalenie kilku innych ważnych aspektów dla prowadzonego polowania. Znalezione pętle pozwalają m.in. wnioskować o charakterze zachowań zająca, np. czy poruszał się szybko czy powolnie, a także o jego ewentualnych miejscach ukrycia bądź schronienia się.

Pojawienie się pętli na skutek ruchu zająca stwarza dodatkowe pole do analizy dla pasjonatów myślistwa i hodowców dziko żyjących zwierząt; stanowią one cenny obiekt badań etologicznych oraz pozwalają lepiej poznać zwyczaje tej popularnej gatunkowo zdobyczy łowieckiej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pętla w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

przewód

kanał w lufie.

przebicie

jeden z istotnych czynników skuteczności strzału śrutowego. Mierzymy go strzelając z odległości 35 m do pudełka kartonowego, w którym rozmieszczono tekturki o wymiarach 30 x 30 cm i (...)

pancerz

1) upierzenie piersi głuszca;
2) płaszcz, zewnętrzna powłoka pocisku kulowego.

podpórka

laska lub rozwidlony drążek służący do podparcia broni kulowej przy strzale przez lunetę.

psy, psowate, psy, psowate (Canidae)

rodzina mięsożernych, do której należą występujące w Polsce trzy gatunki łowne: wilk, lis i jenot oraz wszystkie psy domowe, w tym psy myśliwskie, które prawdopodobnie były pierwszymi (...)

podajnik

urządzenie w broni powtarzalnej podające, po wyrzuceniu łuski, kolejny nabój do komory nabojowej.

ptaki, ptaki (Aves)

gromada kręgowców, których przednia para kończyn przekształcona jest w skrzydła, a szczęka oraz żuchwa są wydłużone i wraz z pokrywą rogową tworzą dziób.

podkowa

ciemnobrązowy łuk upierzenia na piersi kuropatwy.

pierzenie się

wymiana piór u ptaków.

pianie

wydawanie ostrego głosu przez koguty bażanta.