Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: pień

pień

wyrostek kostny na czole samców zwierzyny płowej, na którym nasadzane jest poroże.

Jest to istotne szczególnie podczas polowania oraz oceniania trofeów łowieckich, ponieważ wielkość i kształt pieńka odpowiada wiekowi i jakości zwierzęcia. Na podstawie cech pieńka oraz poroża łowcy mogą dokonać oceny wieku danego osobnika oraz zdecydować o ewentualnym odstrzale w ramach zarządzania populacją zwierzyny. Ponadto badanie i klasyfikacja pieńków jest ważne również ze względów naukowych, anatomicznych oraz ochrony różnych gatunków zwierząt.

Warto także dodać, że rozwój pnia oraz poroża zależy od wielu czynników, takich jak genetyka, żywienie, warunki środowiskowe czy stresujące sytuacje życiowe zwierzęcia. Dlatego badanie pni i poroży stanowi istotną część badań naukowych nad równowagą ekosystemów leśnych oraz hodowlą dziko żyjącej zwierzyny.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pień w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

psy, psowate, psy, psowate (Canidae)

rodzina mięsożernych, do której należą występujące w Polsce trzy gatunki łowne: wilk, lis i jenot oraz wszystkie psy domowe, w tym psy myśliwskie, które prawdopodobnie były pierwszymi (...)

pyza

nos żubra i łosia.

ponowa

świeży opad śniegu ułatwiający myśliwym tropienie. Idealne warunki do polowania.

przeziernik

przyrząd celowniczy z otworem w środku, zastępujący szczerbinki.

poroże

parzyste wyrostki kostne nasadzane na możdżeniach samców (wyjątek: u renifera także samic) jeleniowatych. Poroże jest corocznie zrzucane i ponownie nasadzane. Poroże jelenia, łosia i (...)

piszczałka

wabik (zwykle kościany) na jarząbki.

przodownica

łania, locha, owca prowadząca stado (chmarę, watahę) i czuwająca nad ich bezpieczeństwem.

przełaj

- jeden z największych ciężarów łowieckich w dawnej Polsce, polegający na obowiązku pilnowania zwierzyny łatwo zmieniającej swoją ostoję.

podeszwa

spód stopy niedźwiedzia.

pointer

wyżeł wielostronny, doskonały legawiec o bezkonkurencyjnym górnym wietrze, dobrze pracujący w suchym polu. Ma zgrabną sylwetkę, silną i szeroką pierś, ogon długi, prosty; sierść (...)