Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: piórkować

piórkować

dobijać postrzelonego ptaka.

Piórkowanie ma na celu zapewnienie szybkiego i humanitarnego ubicia postrzelonych ptaków. Jest to umiejętność kultywowana przez myśliwych, którzy pragną zapewnić szeroko pojęte dobrostan zwierzyny łownej. Technika ta wymaga od myśliwego nie tylko precyzji i umiejętności, ale także empatii względem zwierzęcia - jego celem jest zapewnienie jak najmniej cierpienia dla ptaka podczas procesu uboju.

W kontekście etycznym piórkowanie stanowi istotny element łowiectwa, ponieważ pozwala na humanitarne zakończenie życia upolowanego ptaka. Jest to umiejętność wymagająca czasu, treningu oraz skupienia, a jednocześnie kluczowa dla zachowania szacunku wobec zwierzęcia i środowiska naturalnego. Myśliwi dokonujący piórkowania muszą posiadać kompleksową wiedzę zarówno na temat gatunków ptaków polowanych jak i technik ich prawidłowego dobijania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj piórkować w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pióro
(...)

posokowiec bawarski

pies myśliwski, wyglądem przypominający większych rozmiarów jamnika. Maść czerwonobrązowa lub czerwonożółta. Pracuje wyłącznie na farbie za postrzałkiem. Przydatny szczególnie w (...)

pasza objętościowa, pasza objętościowa, karma objętościowa

karma odznaczająca się małą ilością składników pokarmowych w jednostce wagowej (np. siano, słoma).

posyp

inaczej daszek.

po ryk

jednorazowy głośny ryk byka jelenia.

położyć

powalić celnym strzałem grubego zwierza.

paszcza

otwór gębowy niedźwiedzia, wilka, rysia i psa.

poletko łowieckie

powierzchnia uprawy roślin, służących zwierzynie jako żer lub karma. Dzielimy je na: żerowe, ogryzowe oraz produkcyjne. Na poletku łowieckim uprawia się rośliny okopowe, motylkowe, owies a (...)

pasy zaporowe

łowieckie poletka żerowe i zgryzowe lokalizowane w lesie na drodze do pól lub upraw leśnych, mające na celu zatrzymanie zwierzyny i uniknięcie wyrządzanych przez nią szkód.

parkać się

o ptakach: łączyć się w pary.