Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: piston

piston

inaczej kapiszon.

Piston, inaczej kapiszon, to dawna nazwa spłonki używanej w broni palnej od XVI wieku. Składał się z miedzianej lub mosiężnej miseczki nakrytej kapturkiem, zawierającej rtęć piorunującą. Kapiszon był umieszczany na kominku zamka broni kapiszonowej i miał kluczową rolę w procesie wystrzału. Po uderzeniu trzpienia kurka, rtęć w miseczce była podgrzewana przez iskrzenie trzpienia, co powodowało jej wybuch i przenoszenie ognia do prochu, co finalnie prowadziło do wystrzału broni.

Piston był niezbędnym elementem broni palnej, bez którego broń nie mogłaby działać. W tym czasie pistolety były głównie wykonane z drewna i metalu, a kapiszon był umieszczony na górze lufy. Sam piston składał się z miseczki z otworem na trzpień kurka oraz kapturka chroniącego rtęć przed wilgocią. Jako istotny element uzbrojenia był używany aż do końca XIX wieku.

Jego znaczenie zmalało w miarę rozwoju technologii broni palnej, kiedy to został zastąpiony zapalnikiem elektrycznym, który okazał się bardziej niezawodny i szybszy od pistona. Wraz z napływem nowych technologii i przejściem na inne typy zapłonu, stosowanie pistona stopniowo wygasło. Dziś piston pozostaje przede wszystkim historycznym elementem dawnego uzbrojenia palnego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj piston w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

poletko łowieckie

powierzchnia uprawy roślin, służących zwierzynie jako żer lub karma. Dzielimy je na: żerowe, ogryzowe oraz produkcyjne. Na poletku łowieckim uprawia się rośliny okopowe, motylkowe, owies a (...)

pędzel, pędzel, wiecheć

kiść włosów na zewnętrznej części organu płciowego rogacza, byka, tryka i dzika.

pojedynek

zwierz (samiec), który wiedzie samotny tryb życia.

pointer

wyżeł wielostronny, doskonały legawiec o bezkonkurencyjnym górnym wietrze, dobrze pracujący w suchym polu. Ma zgrabną sylwetkę, silną i szeroką pierś, ogon długi, prosty; sierść (...)

pyf

rozkaz dla psa myśliwskiego wystawiającego, aby ruszył zwierzyny.

posokowiec bawarski

pies myśliwski, wyglądem przypominający większych rozmiarów jamnika. Maść czerwonobrązowa lub czerwonożółta. Pracuje wyłącznie na farbie za postrzałkiem. Przydatny szczególnie w (...)

przystrzelanie broni

wyregulowanie przyrządów celowniczych w ten sposób, aby broń biła celnie.

poroże

parzyste wyrostki kostne nasadzane na możdżeniach samców (wyjątek: u renifera także samic) jeleniowatych. Poroże jest corocznie zrzucane i ponownie nasadzane. Poroże jelenia, łosia i (...)

parkot

woń jelenia byka podczas rykowiska.

pianie

wydawanie ostrego głosu przez koguty bażanta.