Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: pointer

pointer

wyżeł wielostronny, doskonały legawiec o bezkonkurencyjnym górnym wietrze, dobrze pracujący w suchym polu. Ma zgrabną sylwetkę, silną i szeroką pierś, ogon długi, prosty; sierść krótką, gładką; maść żółto-białą, brązowo-białą, czarno-białą łub jednolitą żółtą, brązową albo czarną. Wysokość 65-70 cm.

Pointer to wszechstronny wyżeł, charakteryzujący się doskonałą sprawnością w roli legawca. Jego najbardziej wyróżniającą cechą jest niezrównany górny wietrz, umożliwiający skuteczne wykrywanie zwierzyny. Posiada zgrabną sylwetkę, silną i szeroką pierś oraz długi, prosty ogon. Jego krótka i gładka sierść występuje w różnych kolorach, takich jak żółto-biała, brązowo-biała, czarno-biała lub jednolita żółta, brązowa albo czarna. Pointer osiąga około 65-70 cm wysokości w kłębie. Dzięki swym właściwościom doskonale sprawdza się jako legawiec w suchych polach, gdzie jego sierść nie przyciąga nadmiaru wilgoci.

Wyżeł pointer to także pies ożywiony i pełen energii, wymagający regularnej aktywności fizycznej. Jego inteligencja ułatwia proces tresury, a równocześnie potrafi niestandardowo myśleć podczas polowania, co sprawia że potrzebuje odpowiedniego prowadzenia przez doświadczonego handlera. Jest wyjątkowo oddany swojemu właścicielowi i buduje silne więzi z rodziną, co czyni go doskonałym towarzyszem dla osób aktywnych poszukujących partnera do wspólnych aktywności na świeżym powietrzu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pointer w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

ptak łowczy, ptak łowczy, ptak myśliwski

ptak drapieżny używany do polowań. W Polsce używano sokołów i jastrzębi. Współcześni sokolnicy polują na ogół z jastrzębiami.

przelot

inaczej ciąg.

pasy zaporowe

łowieckie poletka żerowe i zgryzowe lokalizowane w lesie na drodze do pól lub upraw leśnych, mające na celu zatrzymanie zwierzyny i uniknięcie wyrządzanych przez nią szkód.

paszkot, drozd paszkot, paszkot, drozd paszkot (Turdus visdvorut L.)

największy gatunek z rodziny drozdów. Upierzenie strony grzbietowej szarobrunatne, brzusznej rdzawo-żółtawo-białe, upstrzone czarnymi plamkami. Długość ciała 26 cm, rozpiętość (...)

pasowanie na myśliwego

stary obyczaj przyjmowania adepta do grona myśliwych. Nakazuje on dokonać tego ceremonialnie po ustrzeleniu przez adepta pierwszej sztuki grubej zwierzyny. Najstarszy wiekiem i doświadczeniem (...)

ptaszniczka

długa myśliwska broń palna małego kalibru, używana do polowania na ptaki od XVI w., wyposażona zazwyczaj w zewnętrzny zamek kołowy i ściętą, bogato inkrustowaną kolbę.

Polski Związek Łowiecki

organizacja łowiecka powstała w 1923 r. z przekształcenia Centralnego Związku Stowarzyszeń Łowieckich. Obecnie PZŁ działa w oparciu o Ustawę z 17 czerwca 1959 r. i posiada statut nadany (...)

posokowiec

pies myśliwski pracujący na farbie,

postrzał

miejsce trafienia zwierzyny.

ptaszarnia

pomieszczenie dla ptaków łowczych.