Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: pojedynek

pojedynek

zwierz (samiec), który wiedzie samotny tryb życia.

Pojedynek to termin używany w łowiectwie do opisu samca danego gatunku zwierząt, który prowadzi samotny tryb życia. Zazwyczaj pojedynki są spotykane wśród dzikich zwierząt, takich jak lisy, wilki i niedźwiedzie. Samce tego typu zazwyczaj są silniejsze i bardziej agresywne niż ich odpowiedniki żeńskie. Pojedynki często mają miejsce w okresie godowym, gdy samce walczą o prawo do posiadania terytorium oraz do kopulacji z samicami. W tym czasie samce mogą przejawiać wysoki poziom agresji i rywalizować ze sobą o dominację.

Pojedynki również służą do wyłonienia silniejszego samca, który będzie miał większe szanse na przekazanie swoich genów następnym pokoleniom. Widoczne są także poza okresem godowym podczas walk o jedzenie lub terytorium. W takich przypadkach pojedynek może trwać dłużej niż w okresie godowym i być bardziej brutalny. Niekiedy może on nawet prowadzić do śmierci jednego lub obu samców.

Pojedynek stanowi element naturalnej selekcji, mający wpływ na dalszy rozwój populacji danego gatunku, ponieważ sprzyja wyłonieniu osobników o silniejszych cechach genetycznych. Te starcia między samcami odgrywają istotną rolę w równowadze ekosystemu oraz zachowaniu zdrowych populacji zwierząt dzikich.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pojedynek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

patroszenie

usuwanie wnętrzności z jamy brzusznej strzelonej zwierzyny. Należy wykonać je niezwłocznie ze względu na proces psucia się tuszy, który zaczyna się od jamy brzusznej, zwłaszcza gdy pocisk (...)

poduszka, poduszka, baka

wypukłość na kolbie broni myśliwskiej, do której przykłada się policzek podczas celowania i strzału (zob. łoże).

pasza objętościowa, pasza objętościowa, karma objętościowa

karma odznaczająca się małą ilością składników pokarmowych w jednostce wagowej (np. siano, słoma).

pozyskanie zwierzyny

wejście w posiadanie zwierzyny przez odstrzał lub odłów.

pustorogie, pustorogie (Bovidae)

rodzina przeżuwaczy, u których rogi są puste w środku, nierozgałęzione i występują przeważnie u przedstawicieli obu płci. Nie zrzucają rogów. Ze zwierząt łownych do pustorogów (...)

piżmak, piżmak (Ondatra zibethica L.)

gatunek z rzędu gryzoni pochodzący z Ameryki płn. Sprowadzony w 1905 r. do Czech rozprzestrzenił się m.in. do Polski. Długość ciała 260-400 mm, ogona 180-280 mm, ciężar 700-1600 g. (...)

parkać się

o ptakach: łączyć się w pary.

poidło

naturalny lub sztuczny zbiornik z wodą, z którego korzysta zwierzyna.

parasol

paśnik dla sarn i jeleni w kształcie parasola.

pasza treściwa, pasza treściwa, karma treściwa

pasza odznaczająca się dużą zawartością składników pokarmowych w jednostce wagowej (np. ziarno zbóż).