Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: poroże

poroże

parzyste wyrostki kostne nasadzane na możdżeniach samców (wyjątek: u renifera także samic) jeleniowatych. Poroże jest corocznie zrzucane i ponownie nasadzane. Poroże jelenia, łosia i daniela oraz kozia samy stanowią trofeum. Ich wartość kolekcjonerską wycenia się według specjalnej międzynarodowej punktacji i eksponuje na wystawach.

Poroże jeleniowatych składa się z dwóch części: rogów i korony. Rogi są parzystymi wyrostkami kostnymi, które wyrastają z możdżeni samców. U renifera poroże występuje także u samic. Poroże jest corocznie zrzucane i ponownie nasadzane. Wielkość i kształt rogów zależy od gatunku, wieku i stanu zdrowia zwierzęcia.

Korona jest częścią rogów, która tworzy okrągły lub owalny pierścień na szczycie rogów. Korona składa się z licznych małych gałązek, które są połączone ze sobą i tworzą gładką powierzchnię. Gałązki mogą być proste lub skręcone, a ich długość i grubość również się różni w zależności od gatunku.

Poroże jelenia, łosia i daniela oraz kozia samy stanowią trofeum łowieckie. Ich wartość kolekcjonerską wycenia się według specjalnej międzynarodowej punktacji i eksponuje na wystawach. Poroże jest tak cenione ze względu na swoje piękno i unikalność. Jest to także ważny symbol dla myśliwych, ponieważ symbolizuje sukces łowiecki oraz szacunek do przyrody.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj poroże w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

przeziernik

przyrząd celowniczy z otworem w środku, zastępujący szczerbinki.

pęta

krótkie rzemyki służące do przytrzymania ptaka łowczego.

parkot

woń jelenia byka podczas rykowiska.

pasowanie na myśliwego

stary obyczaj przyjmowania adepta do grona myśliwych. Nakazuje on dokonać tego ceremonialnie po ustrzeleniu przez adepta pierwszej sztuki grubej zwierzyny. Najstarszy wiekiem i doświadczeniem (...)

pyf

rozkaz dla psa myśliwskiego wystawiającego, aby ruszył zwierzyny.

przełaj

- jeden z największych ciężarów łowieckich w dawnej Polsce, polegający na obowiązku pilnowania zwierzyny łatwo zmieniającej swoją ostoję.

piórko malarskie

zob. ostrolotka.

pistonówka

inaczej kapiszonówka.

parostki

poroże kozła sarny. Prawidłowe parostki dorosłego kozła to szóslak. Stanowią trofeum z kozła.

populacja

grupa osobników jednego gatunku występujących w określonej biocenozie i w określonych warunkach środowiskowych.