Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: poskromić

poskromić

w sokolnictwie: zmusić ptaka łowczego do poddania się woli myśliwego.

Poskramianie w sokolnictwie odnosi się do procesu zachęcania lub zmuszania ptaka łowczego do podporządkowania się woli myśliwego. Ta praktyka jest kluczowa, ponieważ ptak łowczy, taki jak sokół czy jastrząb, musi być odpowiednio wyszkolony i poskramiany przed tym, jak zostanie wykorzystany do polowania. Proces poskramiania polega na nawiązaniu relacji między ptakiem a myśliwym, zapewnieniu odpowiednich warunków dzień po dniu oraz stopniowym przyzwyczajaniu ptaka do pracy z człowiekiem.

Aby skutecznie poskramiać ptaka łowczego, myśliwy musi wykazać się cierpliwością, wiedzą oraz umiejętnościami komunikacji z ptakiem. Ta praktyka wymaga także znajomości instynktów i zachowań drapieżnych ptaka łowczego. Połączenie merytorycznej wiedzy ze zdolnościami interpersonalnymi jest niezbędne do budowania zaufania i współpracy między myszami i ich łowczym.

Istotnym elementem poskramiania jest również kwestia odpowiedniej opieki nad ptakiem łowczym. Zapewnienie mu właściwej diety, dostępu do wolier czy treningów to kluczowe aspekty mające wpływ na skuteczność tego procesu. Poskramianie nie polega jedynie na narzuceniu woli, ale również na stworzeniu warunków sprzyjających rozwojowi naturalnych zdolności drapieżnych ptaka.

Wreszcie warto podkreślić, że proces poskramiania ma również moralny aspekt - powinien on opierać się na szacunku dla zwierzęcia oraz jego naturalnych potrzeb. Dbałość o dobrostan ptaka oraz budowanie partnerskiej relacji między nim a myśliwym są kluczowe dla skutecznego poskramiania i osiągnięcia efektywnej współpracy podczas polowań.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj poskromić w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

podchód

sposób polowania, polegający na podchodzeniu przez myśliwego do zwierzyny na odległość strzału.

przyspiesznik

urządzenie ułatwiające oddanie precyzyjnego strzału do stojącej zwierzyny grubej. Przy użyciu przyśpiesznika bardzo lekkie dotknięcie spustu powoduje zwolnienie kurka i strzał.

parasol

paśnik dla sarn i jeleni w kształcie parasola.

pies podsokoli

pies legawy (najczęściej wyżeł) współpracujący w czasie polowania z ptakiem łowczym

przelot

inaczej ciąg.

perukarz

kozioł noszący poroże zdeformowane w kształcie narośli kostnej pokrytej scypulem. Powitanie peruki wiąże się z utratą lub uszkodzeniem jąder. Zjawisko to dużo rzadziej występuje wśród (...)

psy, psowate, psy, psowate (Canidae)

rodzina mięsożernych, do której należą występujące w Polsce trzy gatunki łowne: wilk, lis i jenot oraz wszystkie psy domowe, w tym psy myśliwskie, które prawdopodobnie były pierwszymi (...)

przyrzut

szybkie przyłożenie broni do ramienia.

podeszwa

spód stopy niedźwiedzia.

przystrzelanie broni

wyregulowanie przyrządów celowniczych w ten sposób, aby broń biła celnie.