Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: posoka

posoka

dawna nazwa farby grubej zwierzyny.

Posoka to dawna nazwa farby otrzymywanej przez mielenie i suszenie krwi zwierząt łownych, zwłaszcza jeleni, czy dzików. Była ona stosowana do zaznaczania granic terytorialnych oraz znakowania szlaków dla myśliwych w terenie leśnym. Farba ta posiadała intensywny czerwony lub brunatny kolor, co znacznie ułatwiało jej widoczność na drzewach i skałach.

Posoka była szczególnie popularna w dawnych czasach, gdyż stanowiła prosty sposób na oznaczenie terenów łowieckich bez konieczności używania trwałych materiałów. Ponadto, jako produkt pochodzący z naturalnych surowców, był przyjazny dla środowiska i niezwykle trwały, utrzymując swoje właściwości przez dłuższy okres czasu.

Współcześnie posoka jest rzadko używanym produktem, ponieważ wyewoluowały bardziej skuteczne i ekologiczne metody znakowania obszarów leśnych. Jednakże, w kontekście kulturowym i tradycji łowieckiej nadal ma swoje miejsce jako element historyczny lub folklorystyczny. Pozostałości po posoce można jeszcze spotkać na starych chatkach myśliwskich czy w muzeach etnograficznych jako elementy pokazujące tradycję łowiecką.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj posoka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

podeszwa

spód stopy niedźwiedzia.

populacja

grupa osobników jednego gatunku występujących w określonej biocenozie i w określonych warunkach środowiskowych.

pies myśliwski

pies określonej rasy, który ze względu na cechy wrodzone nadaje się do układania myśliwskiego. Jego zadaniem jest pomagać myśliwemu przez wykonywanie jednej lub wielu czynności (psy (...)

płochacz

pies myśliwski przeznaczony do wypłaszania zwierzyny z zarośli lub szuwarów (np. spaniel).

poidło

naturalny lub sztuczny zbiornik z wodą, z którego korzysta zwierzyna.

ptactwo

zbiorowa nazwa ptaków łownych.

poskromić

w sokolnictwie: zmusić ptaka łowczego do poddania się woli myśliwego.

pierzenie się

wymiana piór u ptaków.

padlina

ciało nieżywego zwierzęcia, które padło w sposób naturalny.

przelot

inaczej ciąg.