Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: postrzałek

postrzałek

zwierz raniony strzałem (ale nie śmiertelnie).

Postrzałek to zwierzę, które zostało ranione strzałem, ale nie śmiertelnie. Może być to zarówno dzikie, jak i hodowlane zwierzę. Postrzałek jest zazwyczaj wynikiem niedokładnego strzału lub nieostrożnego użycia broni przez myśliwego. Zdarza się także, że postrzałek jest efektem celowego działania myśliwego, który chce zranić zwierzę, aby je łatwiej było schwytać.

Objawy postrzałka mogą być różne, w zależności od miejsca, w które trafiła kula. Najczęstsze z nich to ból i siniaki w miejscu trafienia oraz obrzęk i krwawienie. Jeśli postrzałek jest dzikim zwierzęciem, może ono uciec po strzale i ukryć się przed myśliwymi. Jest to utrudnieniem dla myśliwych w odnalezieniu ranionego zwierzęcia i zapewnieniu mu należytej opieki.

W przypadku postrzałka hodowlanego należy natychmiast skontaktować się ze specjalistą weterynarii w celu ustalenia diagnozy i leczenia. Leczenie postrzałka może obejmować antybiotyki, leki przeciwbólowe oraz inne konieczne środki mające na celu leczenie ewentualnych infekcji lub usunięcie kuli.

Niezwykle istotne jest zapewnienie odpowiedniej opieki weterynaryjnej i rehabilitacji ranionemu zwierzęciu. Konieczne jest monitorowanie stanu zdrowia postrzałka oraz zapewnienie mu czasu na rekonwalescencję.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj postrzałek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

płaskonos, płaskonos (Spatula clypeata L.)

bardzo nielicznie lęgowy ptak z rodziny blaszkodziobych należący do kaczek właściwych. Charakterystyczną cechą płaskonosa jest wąski u nasady dziób, rozszerzony przy końcu. Długość (...)

przyrzut

szybkie przyłożenie broni do ramienia.

pień

wyrostek kostny na czole samców zwierzyny płowej, na którym nasadzane jest poroże.

płochacz

pies myśliwski przeznaczony do wypłaszania zwierzyny z zarośli lub szuwarów (np. spaniel).

płowa zwierzyna

myśliwska nazwa obejmująca: jelenie, samy, łosie i daniele.

pierzenie się

wymiana piór u ptaków.

posokowiec

pies myśliwski pracujący na farbie,

pole

1) teren, na którym odbywa się polowanie;
2) rok pracy psa myśliwskiego (np. drugie pole - drugi sezon).

pniaki

inaczej haki.

prośna

ciężarna locha