Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: ptaszarnia

ptaszarnia

pomieszczenie dla ptaków łowczych.

Ptaszarnia to pomieszczenie przeznaczone dla ptaków łowczych, czyli drapieżnych ptaków używanych do polowań. Pomieszczenie to może być stosowane zarówno w celach treningowych, jak i do przechowywania ptaków w okresach bezpośrednio poprzedzających lub następujących po polowaniach. Ptaszarnie mogą mieć różne rozmiary i konstrukcje w zależności od potrzeb, ale zazwyczaj zapewniają odpowiednią przestrzeń dla ptaków do odpoczynku, lotu oraz utrzymania ich w dobrym stanie zdrowia.

W ptaszarniach panuje specjalnie dostosowany klimat oraz warunki oświetleniowe, aby jak najlepiej sprostać potrzebom i wymaganiom poszczególnych gatunków ptaków łowczych. Dodatkowo, pomieszczenia te muszą być dobrze zabezpieczone przed niepożądanym dostępem osób trzecich oraz innych zwierząt, by zapewnić bezpieczeństwo ptakom.

Ptaszarnie są również miejscem pracy dla sokolników - osób zajmujących się tresurą i hodowlą ptaków łowczych. W tych miejscach przeprowadza się treningi ptaków, dba o ich stan zdrowia oraz prowadzi prace hodowlane mające na celu zachowanie odpowiedniej kondycji populacji drapieżnych ptaków używanych do polowań.

Warto podkreślić, że działalność związana z ptaszarniami podlega ściśle określonym przepisom prawnym i regulacjom dotyczącym ochrony gatunkowej poszczególnych ptaków łowczych. Jest to ważne nie tylko ze względów etycznych, ale także dla zachowania równowagi w ekosystemie oraz zapewnienia trwałości populacji dzikich gatunków udomowionych na potrzeby łowiectwa.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj ptaszarnia w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

podprowadzać

o tropicielu lub psie myśliwskim: zaprowadzić myśliwego na spotkanie ze zwierzyną.

pozyskanie zwierzyny

wejście w posiadanie zwierzyny przez odstrzał lub odłów.

ptaszniczka

długa myśliwska broń palna małego kalibru, używana do polowania na ptaki od XVI w., wyposażona zazwyczaj w zewnętrzny zamek kołowy i ściętą, bogato inkrustowaną kolbę.

Polski Związek Łowiecki

organizacja łowiecka powstała w 1923 r. z przekształcenia Centralnego Związku Stowarzyszeń Łowieckich. Obecnie PZŁ działa w oparciu o Ustawę z 17 czerwca 1959 r. i posiada statut nadany (...)

paśnik

urządzenie łowieckie służące do zadawania karmy zwierzynie.

pąd

trop zwierzęcia, po którym przebiegły psy

położyć

powalić celnym strzałem grubego zwierza.

parzyć się

o ptakach zaspokajających popęd płciowy.

puszcza

wielki kompleks leśny pokryty pierwotnymi lasami.

polowanie

tropienie, ściganie, strzelanie i łowienie zwierzyny sposobami zgodnymi z prawem. Poloewanie stanowiło zajęcie ludzi od czasów pierwotnych aż do dziś. Na przestrzeni wieków ulegało i ulega (...)