Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: rogacz

rogacz, kozioł

samiec samy.

Rogacz, to termin odnoszący się do samca sarny, która jest gatunkiem ssaka parzystokopytnego należącym do rodziny jeleniowatych. Sarny (Capreolus capreolus) to niewielkie, leśne zwierzęta, które charakteryzują się smukłą budową ciała i krótkimi, zazwyczaj brązowymi futrami. W odróżnieniu od jeleni i łosi, sarny są zwierzętami bardziej płochliwymi i skrytymi.

Rogacz wyróżnia się obecnością niewielkiego poroża (parostków). Poroże to odnawia się co roku; zrzucane jest z końcem zimy lub na początku wiosny, a nowe zaczyna rosnąć niemal natychmiast po zrzuceniu starego. W pełni rozwinięte poroże rogacza składa się zwykle z kilku odnóg (rogów), których liczba i forma mogą służyć do określenia wieku i kondycji zwierzęcia. W okresie letnim poroże pokrywa aksamitna, naczyniowa skórka, która z czasem zostaje zdarta, odsłaniając twardy materiał kostny.

Jego biologia i zachowania są ściśle związane z cyklem rocznym - okres godowy, znany jako rykowisko w przypadku większych jeleniowatych, występuje u sarn w lipcu i sierpniu. W tym czasie rogacze stają się szczególnie aktywne i terytorialne. Polowania na rogacze regulowane są przez prawo łowieckie, mające na celu zachowanie równowagi ekologicznej oraz ochronę populacji tych zwierząt przed nadmiernym przetrzebieniem.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj rogacz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę R

zobacz pełną listę haseł

rzucać

o zwierzynie czworonożnej: wydawać potomstwo na świat.

rozbić się

o stadku kuropatw lub watasze dzików: rozproszyć się.

ryś, ryś (Felis lynx L.)

drapieżnik z rodziny kotowatych. Posiada długie kończyny, bokobrody i pędzelki włosów na uszach. Długość ciała 70-130 cm, ogona 15-31 cm, ciężar 16-38 kg. Wierzch ciała szarorudy z (...)

remiza

nieduży teren wśród pól, porośnięty drzewami i krzewami, stanowiący doskonałe schronienie dla ptactwa. Remiza dostarcza również pożywienia oraz jest dobrym miejscem do zakładania (...)

rozkład

inaczej pokol.

rękawica sokolnicza

rękawica wykonana z grubej, miękkiej skóry, z dużym od dołu rozciętym rękawem, często bogato zdobiona.

rapeta

noga dzika.

rozpórka

prawidło do suszenia skór futerkowych zwierząt łownych.

rozdęcie

uszkodzenie lufy polegające na miejscowym zwiększeniu średnicy jej przewodu. Najczęstszą przyczyną rozdęcia jest zatkanie końca lufy (np. śniegiem) podczas strzału. Jest to bardzo (...)

rusznikarz

rzemieślnik zajmujący się wyrobem oraz naprawą broni myśliwskiej.