Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: rohatyna

rohatyna

dawna myśliwska broń drzewcowa (dl. ok. 220 cm) o szerokim grocie, zaopatrzonym w wystający z boku hak-róg lub poprzeczkę.

Rohatyna to jedna z najstarszych broni myśliwskich, wywodząca się z średniowiecznych włóczni. Jej nazwa pochodzi od charakterystycznego grota zaopatrzonego w wystający z boku hak-róg lub poprzeczkę, służące do przytrzymywania ofiary i uniemożliwiania jej ucieczki. Broń ta ma długość około 220 cm i jest prostą, drzewcowa, wyposażoną w szeroki grot. Rohatyna była powszechnie używana przez myśliwych do polowań na duże zwierzęta, takie jak jelenie czy daniele.

Ponadto rohatyna była wykorzystywana również do walki wręcz. Nie tylko myśliwi korzystali z tego rodzaju broni - żołnierze używali jej do ataku na konie lub inne zwierzęta bojowe, a nawet gladiatorzy używali jej do walk na arenach w starożytnym Rzymie. W XVIII i XIX wieku rohatyna cieszyła się popularnością w Europie Środkowej i Wschodniej, gdzie również spotykała się z zastosowaniem w polowaniach oraz jako broń bojowa.

Warto również wspomnieć o udziale rohatyny w historii - była ona popularna w armii rosyjskiej podczas I Wojny Światowej, uważana za skuteczną broń bojową. Oto jak historia rohatyny ukazuje jej wszechstronne możliwości: od narzędzia do polowań, poprzez broń myśliwską, aż po instrument walki wręcz oraz militarne zastosowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj rohatyna w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę R

zobacz pełną listę haseł

rękawica sokolnicza

rękawica wykonana z grubej, miękkiej skóry, z dużym od dołu rozciętym rękawem, często bogato zdobiona.

rzutkarz

myśliwy strzelający sportowo do rzutków.

rozerwanie

uszkodzenie lufy polegające na miejscowym rozerwaniu jej (zob. rozdęcie).

rozładowanie

wyjęcie naboi z broni.

róża daszkowa

róża o kształcie spadzistym.

raróg, raróg (Falco cherrug Gray)

ptak drapieżny z rodziny sokołów, dawniej bardzo ceniony w sokolnictwie.

rykowisko

okres godowy jeleni przypadający na drugą połowę września i pierwszą października: rykowisko ciche - jeżeli w tym okresie jelenie nie ryczą.

rakieta

podskok zwierzyny płowej, zaznaczającej w ten sposób rażenie pociskiem na komorę.

rzutek

krążek z łupliwego materiału, służący jako cel przy strzelaniu sportowym z myśliwskiej broni śrutowej. Rzutki są wyrzucane za pomocą specjalnych maszyn (zob. (...)

rozbić się

o stadku kuropatw lub watasze dzików: rozproszyć się.